O czasopiśmie


 

INFORMATYKA, AUTOMATYKA, POMIARY W GOSPODARCE I OCHRONIE ŚRODOWISKA

 

Częstotliwość publikowania: kwartalnik, ukazuje się pod koniec marca, czerwca, września i grudnia

Rok wydania pierwszego numeru: 2008 (od 2011 pod obecną nazwą)

ISSN: 2391-6761 (on-line), 2083-0157 (print)

Wydawca: Politechnika Lubelska

Dziedziny: automatyka, elektronika i elektrotechnika, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, informatyka, informatyka techniczna i telekomunikacja, inżynieria biomedyczna

Język: angielski

Typ recenzji: podwójnie ślepa (double-blind peer review)

Licencja: Creative Commons – Uznanie Autorstwa – CC BY 4.0 Int. (do 2023 r. włącznie – CC BY-SA)

Polityka samoarchiwizacji: czasopismo zezwala autorowi na publikację postprintów i wersji wydawniczych artykułów

Liczba punktów na liście MNiSW: 20

Indeksacja: BazTech, DOAJ, Google Scholar, ICI Journals Master List / ICI World of Journals, PBN/POL-Index, Sherpa RoMEO, OAJI, SCOPUS, EBSCO

 

Informacje szczegółowe

 

Czasopismo Informatyka, Automatyka, Pomiary w Gospodarce i Ochronie Środowiska  (IAPGOŚ) ukazuje się od 1 lipca 2008 roku. Jest recenzowanym czasopismem techniczno-naukowym, publikującym w języku angielskim. Prezentowane w nim artykuły opisują badania nad nowoczesnymi środkami automatyzacji przemysłu wykorzystującymi komputerową technikę pomiarową, zmierzającymi do  rozwoju szeroko rozumianej ochrony środowiska.

IAPGOŚ jest jedynym na rynku polskim czasopismem dla ludzi przemysłu i nauki, pracujących w obu branżach: automatyki/pomiarów i ochrony środowiska dla potrzeb całego obszaru gospodarki. Kwartalnik współpracuje z polskimi i zagranicznymi uczelniami technicznymi i firmami z Europy Środkowo-Wschodniej, wspomagając transfer wiedzy specjalistycznej z nauki do zastosowań praktycznych w przemyśle.

Od 2013 r. każda publikacja w czasopiśmie posiada numer DOI (Digital Object Identifier), dystrybuowany przez organizacje Index Copernicus i Crossref.

Redakcja IAPGOS-ia nie pobiera opłat za zgłaszanie ani publikowanie tekstów, udostępniając je w formule otwartego dostępu (open access), na licencji Creative Commons (CC BY 4.0 Int.). Artykuły opublikowane przed 2024 r. są udostępniane na licencji CC BY-SA.

Wszystkie artykuły naukowe nadesłane do IAPGOS-ia muszą być tekstami oryginalnymi, wcześniej niepublikowanymi ani nie rozpatrywanymi obecnie przez inne czasopisma. Autorzy są zobowiązani postępować zgodnie z Wytycznymi dla autorów oraz Zasadami etycznymi obowiązującymi w czasopiśmie. IAPGOŚ zezwala autorom na zachowanie ich praw autorskich bez żadnych ograniczeń i zatrzymanie praw autorskich bez żadnych ograniczeń.

Tekst przyjęty przez redakcję zostaje oceniony przez dwóch niezależnych recenzentów spoza uczelni autora w procesie podwójnie ślepej recenzji (double-blind peer review process). Recenzentami i członkami Międzynarodowej Rady Programowej są specjaliści odpowiedzialni za wysoki poziom merytoryczny artykułów. System recenzowania prac opisano szerzej w zakładce Dla recenzentów.

Czasopismo IAPGOŚ jest zobowiązane postępować zgodnie z Zasadami etycznymi opisanymi w wytycznych Komisji ds. Etyki Publikacyjnej (COPE). Wszystkie nadsyłane prace są weryfikowane przez redakcję za pomocą systemu Crossref Similarity Check (program iThenticate) w celu zapobiegania publikacji plagiatów i autoplagiatów.

Czasopismo jest wydawane i finansowane przez Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Lubelskiej; otrzymało również grant z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” w latach 2019-2020.

mnisw.jpg