O polityce zrównoważoności wyznaczonej przez EEAC, w kontekście ostatnich pięciu lat

Tim O’Riordan


Fellow of the Royal Academy in 199, member of the Sustainable Development Commission (Wielka Brytania)


Abstrakt

Wyznaczanie kierunku polityki dla kolejnych trzech pokoleń jest zadaniem trudnym. Społeczeństwa lubią wprawdzie futurologiczne refleksje, ale nie posiadają skutecznych instytucji zdolnych przeprowadzić długoterminowe przygotowania. Jeśli zagłębimy się w zrównoważoność, zadanie okazuje się niewykonalne.  Zrównoważoność stawia wymagania. Wymaga od nas funkcjonowania jedynie w ramach granic naturalnej tolerancji przyrody i docenienia wartości procesów zachodzących w ekosystemie. Nie posiadamy jednak podstaw naukowych ani kompetencji by wypełnić te postulaty. Jednocześnie będziemy musieli dostrzegać prawa sprawiedliwości społecznej  jeżeli mamy tworzyć społeczeństwo, które troszczy się o innych i o planetę. Ponieważ nie jesteśmy zbyt dobrzy w zapewnieniu sprawiedliwości teraz, to ten cel  także wzbudza zastrzeżenia.

Artykuł  podejmuje wszystkie te zagadnienia. Sugeruję, że potrzebujemy wizji zrównoważonej ekonomii i zrównoważonego społeczeństwa, aby stworzyć procedury oceny politycznej, która umożliwi rządom i wyborcom planowanie działań z dużym wyprzedzeniem. To umożliwi odrodzenie cnoty i odpowiedzialności, zarówno po stronie obywateli, jak i rządów.

Żyjemy w czasach o niespotykanych wyzwaniach. Globalizacja ogranicza możliwości działań podejmowanych przez poszczególne kraje w sytuacji, gdy to lokalne rozwiązania są bardziej sensowne i efektywne. Także zarządzanie UE będzie bardzo trudne w sytuacji, gdy poziom i szybkość rozwoju jest tak zróżnicowana pomiędzy poszczególnymi członkami, a widmo recesji ostudza optymizm.

Ale nie możemy zrezygnować z konieczności zrównoważonego planowania przyszłości, nawet wobec trudnych wyzwań. Artykuł wskazuje na pewne możliwości osiągnięcia postępu, zarazem przyznając, że ryzyko może być zbyt wysokie.


Słowa kluczowe:

zrównoważoność, planowanie przyszłości, zintegrowane ocena zintegrowana, UE, polityka środowiskowa, zównoważoność w długiej perspektywie

WARREL H., 2008, European vote to take sting out of falling bee numbers, in: Financial Times, London.
  Google Scholar

EEAC, 2008, Statement: Sustaining Europe for a Long Way Ahead. Network of Environment and Sustainable Development Advisory Councils, Brussels, http://www.eeac-net.org
  Google Scholar

Accounting for Sustainability, an initiative for incorporating both reporting sustainability accounting and embedding sustainability management practices in the public and private sectors, http://www.accountingforsustainability.org.uk.
  Google Scholar

ANDERSON V., O’RIORDAN T., Sustaining markets for a very long time ahead, Sustainable Development Commission, London.
  Google Scholar

See the work of the Young Foundation on Wellbeing, http://www.youngfoundation.org.uk
  Google Scholar

Towards a Fair New Deal, New Economics Foundation, London 2008, http://www.new.economics.org.uk.
  Google Scholar

See the various UN Development Programme reports especially on social justice, water and climate change, UNDP, New York.
  Google Scholar

O’RIORDAN T. (ed.), Globalism, Localism and Identity, Earthscan, London 2000; and POR-RITT, J., Globalism and Regionalism, Black Dog Publishing, London 2008.
  Google Scholar


Opublikowane
2009-01-05

Cited By / Share

O’Riordan, T. (2009). O polityce zrównoważoności wyznaczonej przez EEAC, w kontekście ostatnich pięciu lat. Problemy Ekorozwoju Problems of Sustainable Development, 4(1), 155–159. Pobrano z https://ph.pollub.pl/index.php/preko/article/view/4740

Autorzy

Tim O’Riordan 

Fellow of the Royal Academy in 199, member of the Sustainable Development Commission Wielka Brytania

Statystyki

Abstract views: 6
PDF downloads: 0