Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.


Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

  • Tekst nie był dotąd nigdzie opublikowany ani nie jest rozpatrywany pod względem publikacji w żadnym innym czasopiśmie.
  • Artykuł został napisany w języku angielskim.
  • Tekst jest zgodny z wymogami stylistycznymi i bibliograficznymi określonymi w Wytycznych dla autorów.
  • Praca została przygotowana w oparciu o szablon w jednym z formatów edytowalnych: .doc, .docx.
  • Tekst przygotowano w formacie A4 z podwójną interlinią, czcionka Times New Roman 12 pkt.
  • Artykuł zawiera w językach polskim i angielskim: tytuł, dane autorów, streszczenie, słowa kluczowe, tekst główny, bibliografię.
  • Dane autorów zamieszczone na pierwszej stronie artykułu zawierają: pełne imiona i nazwiska (nie tylko inicjały), afiliacje (uczelnia, katedra, miasto, kraj), e-mail, numer ORCID.
  • Streszczenie nie przekracza 300 słów, nie zawiera cytowań, zwięźle określa cele, materiały, metodologię, główne wyniki i wnioski z opisanych badań.
  • Liczba słów kluczowych nie przekracza 6.
  • Rysunki, wykresy, fotografie wraz ze wszystkimi opisami znajdującymi się na nich są wykonane jako pojedyncze obiekty (np. nie ma opisów robionych „na rysunku” w postaci pól tekstowych).
  • Opisy na rysunkach, wykresach i fotografiach mają rozmiar 9 pkt.
  • Wzory przygotowane są w Microsoft Equation Editor lub MathType do wersji 7.0.
  • Jednostki miary zostały przedstawione w sposób prosty i zwięzły, z wykorzystaniem jednostek układu międzynarodowego (SI).
  • Wszystkie podziękowania, zawierające dotacje pomocnicze, prezentacje itp., zostały zamieszczone na końcu tekstu głównego, przed bibliografią.
  • Bibliografia i cytowania zostały przygotowane zgodnie z Wytycznymi dla autorów.
  • Bibliografia została podana na końcu artykułu i uporządkowana alfabetycznie według nazwisk autorów; wszystkie pozycje zostały zacytowane w tekście.
  • Bibliografia została przygotowana w alfabecie łacińskim.
  • Jeżeli był dostępny, dostarczono URL lub link DOI dla pozycji bibliograficznych.
  • Informacje zawarte w każdym odwołaniu są kompletne i dokładne.


 

Współpraca z czasopismem Problemy Ekorozwoju

 

Obszary tematyczne artykułów publikowanych w czasopiśmie Problemy Ekorozwoju są następujące: architektura i urbanistyka, inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, nauki leśne, rolnictwo i ogrodnictwo, filozofia, geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, nauki o bezpieczeństwie, nauki o zarządzaniu i jakości, nauki prawne, nauki socjologiczne.

Ważne. Każdy artykuł zgłaszany do czasopisma Problemy Ekorozwoju powinien odnosić się do podstawowych paradygmatów zrównoważonego rozwoju (a więc obejmować kwestie społeczne, ekonomiczne i środowiskowe oraz Cele Zrównoważonego Rozwoju). Preferujemy raczej porównania międzynarodowe niż badania lokalne, ponieważ problemy są zazwyczaj międzynarodowe lub nawet globalne. Nie drukujemy artykułów opartych wyłącznie na analizie bibliometrycznej. Nie drukujemy również artykułów opartych na miarach zagregowanych, jeśli nie uwzględniają one różnic między krajami i trendów w czasie.

Autorzy są proszeni o nadsyłanie tekstów tylko przez platformę LUT PH.

Artykuły można zgłaszać przez cały rok, z wyjątkiem dwóch przerw – letniej (1.07–15.09) i zimowej (15.12–5.01). 

Czasopismo publikuje tylko prace oryginalne, które nie zostały opublikowane gdzie indziej ani nie są w trakcie rozpatrywania przez inne czasopismo. Artykuły nadesłane przez osoby inne niż jeden z autorów nie będą przyjmowane. Autor zgłaszający oświadcza, że publikacja została zaatwierdzona przez wszystkich innych współautorów.

Czasopismo nie drukuje więcej niż jeden artykuł tego samego autora/autorów, nie tylko w aktualnym numerze czasopisma, ale także w kolejnym. Tak więc publikacja jest możliwa tylko raz w roku. Nie drukujemy również więcej niż 2 artykuły z jednego uniwersytetu w jednym numerze.

Czasopismo nie pobiera opłat za zgłaszanie ani publikowanie tekstów.

Wszystkie grafiki i zdjęcia muszą być przygotowane samodzielnie przez autorów. Wykorzystywanie takich materiałów jedynie poprzez podanie źródła nie jest dozwolone. Ewentualne wykorzystanie takich materiałów wymaga nabycia stosownych praw lub uzyskania pisemnej zgody na publikację od oryginalnych autorów.

 

Organizacja artykułu i recenzje

Średni czas oczekiwania na publikację wynosi ok. 6 miesięcy, ponieważ rocznie są publikowane dwa numery czasopisma. Po otrzymaniu zgłoszenia redakcja sprawdza, czy artykuł spełnia podstawowe wymagania tematyczne – czy został napisany z perspektywy rozwoju zrównoważonego i uwzględnia międzynarodowy kontekst (lokalny poziom jest tylko dopuszczalny w przypadku tematów unikalnych z perspektywy międzynarodowej). Jeśli podstawowe kryteria są spełnione, dwie szczegółowe recenzje są przygotowywane w ciągu ok. 3 tygodni.

Praca powinna spełniać wszystkie warunki zawarte w checkliście zamieszczonej powyżej ("Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem"). Szczegółowe wytyczne przygotowania artykułu są zawarte w pliku template.doc. Ważne jest, aby artykuł był przygotowany ściśle z wymaganiami czasopisma.

Wszystkie zgłoszone prace są sprawdzane w programie antyplagiatowym Crossref Similiarity Check (iThenticate). Całkowite podobieństwo (Similarity Index) nie może przekroczyć 30%, a pojedyncze podobieństwo artykułu nie może przekroczyć 10%. W przeciwnym razie praca zostanie odrzucona przez redaktora bez możliwości ponownego zgłoszenia jej przez autora(ów).

Każdy artykuł jest recenzowany w modelu podwójnie ślepej recenzji (double-blind peer review). Prace rozpatrzone pozytywnie na etapie redakcji zostają przesłane do recenzentów, których tożsamość pozostanie anonimowa dla autorów. W sytuacji gdy artykuł otrzyma jedną recenzję pozytywną i jedną negatywną, redakcja odsyła artykuł do trzeciej recenzji lub samodzielnie podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu. Szczegółowe informacje dotyczące procesu recenzji znajdują się tutaj.

Formularz recenzji jest dostępny tutaj.

 

Wytyczne bibliograficzne

Literatura w treści powinna być cytowana poprzez podanie w nawiasie nazwiska i roku publikowania pracy np. (Anderson, 2023). Zestawienie cytowanej literatury powinno być zamieszczone na końcu artykułu, uporządkowane alfabetycznie według nazwiska pierwszego z autorów. 

Czasopismo
Nazwisko i inicjały imion autora(ów), rok wydania, tytuł artykułu, tytuł czasopisma zapisany kursywą, tom, numer, strony: od-do, numer DOI. Przykład:
WALLACE K.J., 2007, Classification of ecosystem services: problems and solutions, Biological Conservation 139(2): 235-246, https://doi.org/10.1016/j.biocon.2007.07.015.

Ksiażka
Nazwisko i inicjały imion autora(ów), rok wydania, tytuł zapisany kursywą, nazwa wydawcy, lokalizacja wydawcy. Przykład:
ROSE K.H., 2005, Project Quality Management: Why What, and How, Ross Publishing, Richmond, USA.

Publikacja w pracach zbiorowych
Nazwisko i inicjały imion autora(ów), rok wydania, tytuł publikacji, nazwisko i inicjały imion redaktora(ów) monografii, tytuł monografii (kursywą), nazwa wydawcy, lokalizacja wydawcy, strony: od-do: Przykład:
PAPUZINSKI A., 2004, Philosophical Aspects of Sustainable Development Principle, Philosophical, Social and Economic Aspects of Sustainable Development, ed. Pawlowski A., Lublin University of Technology, Lublin, Poland: 25-32.

Internet
Instytucja/ nazwa serwisu internetowego, rok publikacji, tytuł publikacji, adres internetowy (czas dostępu). Przykład:
UNDP, 2015, Sustainable Development Goals, https://www.undp.org/sustainable-development-goals/ (2.01.2020).

 

Więcej informacji dotyczących czasopisma znajduje się tutaj.