Antycypacja idei rozwoju trwałego I zrównoważonego w koncepcji nowego humanizmu Aurelio Peccei’s concept of new humanism
Helena Ciążela
Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa, Poland (Polska)
Abstrakt
Koncepcja „rozwoju trwałego i zrównoważonego”, sformułowana w raporcie Gro Harlem Brundtland, będąca do dnia dzisiejszego najbardziej komplementarną wizją odpowiedzialnej postawy wobec przyszłego rozwoju ludzkości, nie stanowi pierwszej próby ujęcia i uporządkowania tej problematyki. Spośród koncepcji powstałych na drodze od Raportu U’Thanta do raportu Brundtland na szczególną uwagę zasługuje projekt „nowego humanizmu” rozwinięty przez Aurelio Peccei. Jego znaczenie wiąże się z tym, iż powstał w trakcie dyskusji nad jednym z najważniejszych dokumentów konstruujących świadomość odpowiedzialności za przyszłość, jaką stały się Granice wzrostu opublikowane w 1972 roku jako Raport dla Klubu Rzymskiego. Jego etyczne przesłanie jest o tyle ważne, iż wydobywa moralny aspekt kwestii związanych z odpowiedzialnym stosunkiem ludzkości do warunków i charakteru własnej egzystencji na Ziemi. Losy koncepcji „nowego humanizmu” stanowią również swoistą antycypację późniejszych dyskusji nad „rozwojem trwałym i zrównoważonym”. Najistotniejsze w koncepcji Aurelio Peccei jest położenie akcentu na konieczność związku przeobrażeń materialnych z reorientacją ludzkiej wrażliwości i duchowości. „Nowy humanizm” Peccei, stawiając w centrum zagadnienia humanistycznej reorientacji kultury współczesnej, współpracy i pogodzenia z naturą, stanowi projekt do dzisiaj aktualny.
Słowa kluczowe:
rozwój zrównoważony, Klub Rzymski, myśl ekologicznaBibliografia
BOTKIN J. W., ELMANDJRA M., MALIZTA M., Uczyć się bez granic. Jak zewrzeć „lukę ludzką”? Raport Klubu Rzymskiego, PWN, Warszawa 1982.
Google Scholar
BURCHARD-DZIUBIŃSKA M., Koncepcja trwałego i zrównoważonego rozwoju – kłopotliwy owoc decyzji politycznych, w: Ekonomia a rozwój zrównoważony. Tom I. Teoria i kształcenie, red. Piontek F., Wyd. Ekonomia i Środowisko, Białystok 2001.
Google Scholar
WCED, Our Common Future, Oxfrod UniversityPress, Oxford.
Google Scholar
CIĄŻELA H., Problemy i dylematy etyki odpowiedzialności globalnej, Wyd. APS, Warszawa 2006.
Google Scholar
MEADOWS D. H., MEADOWS D., RANDERS J., BEHRENS III W. W., Granice wzrostu, PWE, Warszawa 1973.
Google Scholar
MOLL P., From Scarcity to Sustainability. Futures Studies and the Environment: The Role of the Club of Rome, Verlag Peter Lang, Frankfurt am Main 1991.
Google Scholar
PECCEI A., Die Qualität des Menschen. Plädoyer für einen neuen Humanismus, Deutsche Verlags – Anstalt GmbH, Stuttgart 1977.
Google Scholar
PECCEI A., Przyszłość jest w naszych rękach, PWN, Warszawa 1987.
Google Scholar
PIONTEK F., Kontrowersje i dylematy wokół rozwoju zrównoważonego i trwałego, w: Ekonomia a rozwój zrównoważony. Tom I. Teoria i kształcenie, pod redakcją Piontek F., Wyd. Ekonomia i Środowisko, Białystok 2001.
Google Scholar
STREICH J., 30 Jahre Club of Rome. Anspruch – Kritik – Zukunft, Birkhäuser Verlag, Basel – Boston – Berlin 1997.
Google Scholar
ZABŁOCKI G., Rozwój zrównoważony - idee, efekty, kontrowersje (perspektywa socjologiczna), Wyd. UMK, Toruń 2002.
Google Scholar
Autorzy
Helena CiążelaAkademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, ul. Szczęśliwicka 40, 02-353 Warszawa, Poland Polska
Statystyki
Abstract views: 5PDF downloads: 1
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.