Obraz zrównoważonego rozwoju na łamach „Problemów Ekorozwoju/Problems of Sustainable Development”
Ignacy S. Fiut
Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Nauk Humanistycznych, Katedra Kulturoznawstwa Filozofii, ul. Gramatyka 8a, 30-071 Kraków (Polska)
Abstrakt
Praca zawiera prezentację i omówienie wyników badań empirycznych przeprowadzonych metodą analizy zwartości przekazów na materiałach zamieszczanych w piśmie naukowym „Problemy Ekorozwoju/Problems of Sustainable Development”. W czasie 5 lat ukazywania się tego tytułu opublikowano 10 numerów, które zwierały 166 tekstów. Celem analizy było prześledzenie form rozumienia kategorii zrównoważony rozwój (ZR) na łamach tego periodyku naukowego, by wyjaśnić jak autorzy ją rozumieją i używają w szerszych kontekstach naukowych w materiałach publikowanych w tym czasopiśmie. Przedstawione wyniki analizy zawartości publikacji zamieszczanych w czasopiśmie charakteryzuje kilka prawidłowości. Redakcja przede wszystkim przedstawia na łamach pisma artykuły, rzadziej recenzje i ogłoszenia o charakterze naukowym. Nieobecne są w nim wywiady, otwarte polemiki, rzadko pojawiają się dyskusje oraz informacje na temat analogicznych zjawisk w Europie i świecie, związanych z badaniami zrównoważonego rozwoju. Redakcja najczęściej publikuje prace autorów krajowych ze środowisk akademickich, choć coraz częściej pojawiają się publikacje badaczy głównie z USA oraz prace w języku angielskim i w bilingwie polsko-angielskiej. Publikowane artykuły w znaczącej części mają rozmiar jednego lub połowy arkusza autorskiego i bardzo rzadko są ilustrowane. Jednak zdecydowana ich część, bo prawie w ponad 95% dotyczą problematyki ZR. Analiza kategorii ZR prawie w 30% skupia się przede wszystkim na kwestiach filozoficznych, a następie na sprawach ekonomicznych, społecznych, politycznych i związanych z ochroną środowiska naturalnego. W opinii badaczy ZR jest konieczny dla utrzymania społecznego i przyrodniczego bezpieczeństwa życia ludzi na Ziemi. Najczęściej autorzy tekstów posługują się szeroko rozumianym pojęciem ZR, wskazując jego dynamiczny charakter, wyrażający się w trwałym i samopodtrzymującym się procesie. Kategoria ta ma w ich opiniach charakter integrujący wiele zjawisk natury przyrodniczej i społecznej, ze szczególnym wskazaniem, że musi on mieć charakter głównie globalny, ale i ogólnokrajowy.
Słowa kluczowe:
obraz rozwoju zrównoważonego, analiza zawartości przekazu, formy publikacji, treści publikacji, adresaci przekazówBibliografia
BORYS T, Wąskie i szerokie interpretacje zrównoważonego rozwoju, w: Zrównoważony rozwój. Od utopii do praw człowieka, red. Papuziński A., Bydgoszcz 2005, s. 64-75.
Google Scholar
BORYS T., Wskaźniki zrównoważonego rozwoju, Warszawa, Białystok 2005.
Google Scholar
FIUT I.S., 1992, Analiza zawartości w świetle ewolucyjnej teorii poznania, w: Zeszyty Prasoznawcze, nr 1-2.
Google Scholar
FIUT I.S., 1994, „Zielone Brygady”. Szkic monograficzny, w: Zeszyty Prasoznawcze, nr 3-4.
Google Scholar
FIUT I.S., 1995, Kierunki zmian w analizie zawartości, w: Zeszyty Prasoznawcze, nr 1-2.
Google Scholar
LISOWSKA-MAGDZIARZ M, Analiza zawartości mediów, Kraków 2004.
Google Scholar
PISAREK W., Analiza zawartości prasy, Kraków 1983.
Google Scholar
PAWŁOWSKI A., Rozwój zrównoważony – idea, filozofia, praktyka, Lublin 2008.
Google Scholar
RUSSEL D.R., Uwagi teoretyka o zrównoważoności/Curmudgeon´s Thought on Sustainability, w: Problemy Ekorozwoju/Problems of Sustainable Development 2010, vol. 5 no 1, s. 15-22.
Google Scholar
WINNICKI T., O Państwowej Radzie Ochrony Przyrody i przyszłości czasopisma „Problemy Ekorozwoju”/About the State Environmental Council of Poland (PROS) and the future of ‘Problems of Sustainable Development”, w: Problemy Ekorozwoju/Problems of Sustainable Development 2009, vol. 4 no 1, s. 11-13.
Google Scholar
Autorzy
Ignacy S. FiutAkademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Nauk Humanistycznych, Katedra Kulturoznawstwa Filozofii, ul. Gramatyka 8a, 30-071 Kraków Polska
Statystyki
Abstract views: 26PDF downloads: 1
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.