Zrównoważony rozwój a farmy wiatrowe

##plugins.themes.bootstrap3.article.main##

Bożena Mroczek

b_mroczek@data.pl

Donata Kurpas

dkurpas@hotmail.com

Magdalena Klera

m.klera@psew.pl

Abstrakt

Według przyjętych w Unii Europejskiej założeń, produkcja energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) w skali całej Wspólnoty ma w 2020 r. osiągnąć poziom 20%. Jedną z dróg prowadzących do osiągnięcia tego ambitnego celu jest rozwój energetyki wiatrowej. Jej ocena nie jest jednak jednoznaczna. Wśród korzyści podkreśla się pozytywny wpływ na środowisko, w szczególności fakt braku emisji zanieczyszczeń podczas produkcji energii elektrycznej. Zarazem turbiny wiatrowe stanowią nowy, obcy element pojawiający się w krajobrazie, mogąc stanowić dla człowieka źródło dodatkowego stresu.


W niniejszym artykule podjęto próbę oceny ocena inwestycji związanych z energetyką wiatrową na przykładzie Polski. Zgodnie z koncepcją rozwoju zrównoważonego dyskusja została przeprowadzona z uwzględnieniem aspektów: ekologicznych, społecznych i ekonomicznych.

Słowa kluczowe:

zrównoważony rozwój, farmy wiatrowe, odnawialne źródła energii, zdrowie

Bibliografia

##plugins.themes.bootstrap3.article.details##

Mroczek, B., Kurpas, D., & Klera, M. (2013). Zrównoważony rozwój a farmy wiatrowe. Problemy Ekorozwoju Problems of Sustainable Development, 8(2), 113–122. Pobrano z https://ph.pollub.pl/index.php/preko/article/view/4855

##plugins.generic.usageStats.downloads##