Wpływ zrównoważonego rozwoju na homeostazę środowiska przyrodniczego i sprawa przetrwania

Wiesław Sztumski


University of Silesia in Katowice (Poland), 40-007 Katowice, ul. Bankowa 11, Poland (Polska)


Abstrakt

Przetrwanie grup społecznych zależy od czynników wewnętrznych (liczebności, socjo-dywergencji, organizacji wewnętrznej, koherencji i synergii działań na rzecz dobra wspólnego), zewnętrznych – przede wszystkim od bezpiecznego środowiska przyrodniczego i społecznego oraz od zrównoważonych interakcji z otoczeniem. Oprócz tego o przetrwaniu i rozwoju decyduje ich stabilność, która zależy od mechanizmów homeostazy zachowujących równowagę w grupach i w środowisku, w jakim przebywają. O homeostazie systemów społecznych decydują ludzie. Ich działania mogą prowadzić do wzmacniania albo do osłabiania homeostazy. Wzmacnianiu homeostazy systemów społecznych, a w konsekwencji ekstensji czasu istnienia ludzkości, służy – między innymi – urzeczywistnianie idei rozwoju zrównoważonego. Tu jednak pojawia się paradoks: im bardziej system zmierza do równowagi, tym mniejszą osiąga stabilność i tym samym zmniejszą swoją szansę na przetrwanie.  Nie zważając na to, dążenie do równowagi stało się nakazem chwili za sprawą koncepcji rozwoju zrównoważonego. Poza tym, od początku epoki antropocenu postępuje ingerencja ludzi w homeostazę systemów przyrodniczych i społecznych. A postęp wiedzy i techniki pomaga im w majsterkowaniu przy homeostazie. Korzysta z tego tylko garstka populacji świata – elity finansowe. Nie kierując się kryteriami ekologicznymi, lecz ekonomicznymi, beztrosko i nieodpowiedzialnie osłabiają homeostazę. Mają one na uwadze wyłącznie swoje korzyści osiągane teraz. Dlatego nie obchodzi ich, jaki los szykują wskutek tego przyszłym pokoleniom.


Słowa kluczowe:

system społeczny, stabilność, przetrwanie, równowaga, homeostaza, rozwój zrównoważony

ADAMIK A., MATEJUN M., 2012, Organiza-cja i jej miejsce w otoczeniu, in: ed. Bielawska A., Podstawy zarządzania, Oficyna Wolters Kluwer Business, Warsaw.
  Google Scholar

POPE FRANCIS, 2013, Dlaczego Kościół jest katolicki, czyli powszechny?, http:www.fronda.pl/a/papiez-franciszek-dlaczego-kosciol-jest-katolicki-czyli-powszechny,31176.html (10.10.2013).
  Google Scholar

KIESERLING A., 2015, Der Terror Der Leis-tungsgerechtigkeit, in: Frankfurter Allgemeine Zeitung–Wisssen, 13.08.2015.
  Google Scholar

KOCHLAR R., 2015, A Global Middle Class Is More Promise than Reality, Pew Research Center, July 8.
  Google Scholar

KURATOWSKI K., MOSTOWSKI A., 1952, Teoria mnogości, Warsaw.
  Google Scholar

LESZKOWSKA A., 2013, Utracona cześć ekonomii, z prof. Elżbietą Mączyńską rozmawia Anna Leszkowska, in: Sprawy Nauki, No 11.
  Google Scholar

SZTUMSKI W., 2012, Co z miłością bliźniego, gdy jeden ... drugiego?, in: Sprawy Nauki, No 12.
  Google Scholar

TISCHNER J., 2005, Etyka Solidarności, Cracow.
  Google Scholar

WOŚ J., 2001, Rynek i państwo w modelach współczesnej gospodarki rynkowej, in: Ruch prawniczy, ekonomiczny i socjologiczny, LXIII, Vol. 4.
  Google Scholar


Opublikowane
2016-01-04

Cited By / Share

Sztumski, W. (2016). Wpływ zrównoważonego rozwoju na homeostazę środowiska przyrodniczego i sprawa przetrwania. Problemy Ekorozwoju Problems of Sustainable Development, 11(1), 41–47. Pobrano z https://ph.pollub.pl/index.php/preko/article/view/4958

Autorzy

Wiesław Sztumski 

University of Silesia in Katowice (Poland), 40-007 Katowice, ul. Bankowa 11, Poland Polska

Statystyki

Abstract views: 16
PDF downloads: 5