Polityka publikacyjna


Wydawnictwo Politechniki Lubelskiej

1. Nadzór nad działalnością wydawniczą w Politechnice Lubelskiej (PL) sprawuje Prorektor Nauki, a organem opiniodawczym jest Rada Naukowa Wydawnictwa PL.

2. Koordynacją działalności wydawniczej w Uczelni zajmuje się Wydawnictwo PL.

3. Przedmiotem publikowania przez Wydawnictwo PL są: monografie, podręczniki i materiały konferencyjne (posiadają numer ISBN Politechniki Lubelskiej i obowiązującą w PL szatę graficzną).

4. Wydawnictwo PL jest wydawcą lub współwydawcą czasopism PL zamieszczonych na elektronicznej platformie wydawniczej o nazwie „Lublin University of Technology Publishing House” (LUT PH).

5. Źródła finansowania publikacji stanowią: budżet uczelni, budżety wydziałów, granty badawcze, fundusze europejskie, wpływy finansowe organizatorów konferencji oraz środki własne autorów.

6. Koszty związane z przygotowaniem materiału do druku ponosi dysponent środków finansowych.

7. Autor publikacji książkowej powinien dostarczyć: zapotrzebowanie na druk z potwierdzeniem źródła finansowania, recenzje oraz niezbędne do podpisania umowy wydawniczej dane adresowe (swoje i recenzentów).

8. Autor zgłasza artykuł naukowy do czasopisma za pośrednictwem platformy LUT PH, z uwzględnieniem procedur i wytycznych obowiązujących w tym czasopiśmie.

9. Zgłaszanie publikacji książkowej odbywa się przez zgłoszenie propozycji publikacji (również dostepne na stronie internetowej Wydawnictwa PL). Propozycja publikacji powinna być zatwierdzona przez Prorektora ds. Nauki, posiadać źródła finansowania, spełniać wszystkie wymagania zgodne z zasadami publikowania w Wydawnictwie PL oraz Wytycznymi dla autorów.

10. Układ oraz wygląd tekstu przygotowanego do druku materiału, wzór okładki, stron tytułowych oraz redakcyjnej regulują Wytyczne dla autorów publikacji Politechniki Lubelskiej.

11. Autor publikacji odpowiada za pełne przygotowanie materiału do druku, który jest wynikiem jego twórczości i nie narusza praw autorskich osób trzecich.

12. Autor dostarcza do Wydawnictwa PL ostateczną wersję elektroniczną publikacji gotową do druku.

13. Autor otrzymuje do wglądu próbny wydruk publikacji, który zatwierdza w przypadku braku uwag. Wydruk ten jest materiałem poglądowym odnoszącym się do procesu technologicznego związanego z drukiem publikacji.

14. Okres druku publikacji wynosi do 20 dni roboczych i jest liczony od momentu zatwierdzenia druku próbnego (w przypadku większej liczby wydruków próbnych okres ten liczy się od zatwierdzenia ostatecznego druku próbnego).

15. Wydawnictwo PL przeprowadza procedurę wydawniczą i przetargową, przygotowuje również umowy wydawnicze i licencyjne.

16. Podział nakładu  publikacji  finansowany  przez  jednostkę uczelnianą zależy od jego  wielkości i jest ustalany indywidualnie dla każdego tytułu z podziałem na egzemplarze: dla jednostki organizacyjnej autora, autorskie, obowiązkowe dla bibliotek, dla Biblioteki PL, przeznaczone do dystrybucji.

17. Bezpłatne rozpowszechnianie publikacji jest oparte na egzemplarzach obowiązkowych dla bibliotek.

18. Jednostka organizacyjna autora jest zobowiązana do odebrania części nakładu z Wydawnictwa PL.

19. Wersja elektroniczna publikacji jest umieszczana w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Lubelskiej na zasadach zgodnych z umową licencyjną.

20. Wszystkie publikacje (w tym artykuły w czasopismach na platformie LUT PH) są udostępniane na licencji niewyłącznej Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach (CC BY-SA 4.0 PL). Wyjątkiem są artykuły publikowane w czasopismach: “Journal of Technology and Exploitation in Mechanical Engineering” (JTEME),  "Applied Computer Science" (ACS) i "Problemy Ekorozwoju" (od 2023 r.), które udostępniane są na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa (CC BY 4.0 PL).

21. Wydawnictwo oraz wymienione poniżej czasopisma Politechniki Lubelskiej wybrały politykę samoarchiwizacji opisaną przez bazę SHERPA/RoMEO jako drogę niebieską. To oznacza, że redakcje pozwalają autorom samoarchiwizować postprinty oraz wersje wydawnicze tekstów monografii lub artykułów (zgodnie z obowiązującą licencją CC BY-SA lub CC BY). Czasopisma deklarujące taką politykę samoarchiwizacji to: "Budownictwo i Architektura", "Informatyka, Automatyka, Pomiary w Gospodarce i Ochronie Środowiska" (IAPGOŚ), "Ochrona Dziedzictwa Kulturowego" (ODK), "Journal of Technology and Exploitation in Mechanical Engineering" (JTEME) oraz "Journal of Computer Sciences Institute" (JCSI).

22. W przypadku podejrzenia o naruszenie przez autora, recenzenta lub redaktora zasad etyki publikacyjnej i rzetelności naukowej wdrażane będą procedury opracowane przez Komisję ds. Etyki Publikacyjnej (Committee on Publication Ethics – COPE), zawarte w tzw. diagramach COPE (więcej: Etyka COPE).

23. W przypadku naruszenia prawa autorskiego oraz wyżej wymienionych Wydawnictwo PL zastrzega sobie prawo do wstrzymania procesu wydawniczego na każdym jego etapie oraz wycofania publikacji z obiegu handlowego.

24. W przypadku wystąpienia przez osoby trzecie z jakimikolwiek roszczeniami związanymi z naruszeniem ich praw w związku z publikacją, autor zobowiązuje się wstąpić w miejsce Wydawnictwa PL do toczącego się sporu, niezależnie od etapu postępowania, jak również zwolnić Wydawnictwo PL z wszelkiej odpowiedzialności za to roszczenie, w tym także ponieść wszelkie poniesione przez Wydawnictwo PL koszty związane z zaspokojeniem lub odparciem roszczeń osób trzecich.

25. Autor ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić Wydawnictwo PL o wszelkich roszczeniach z powodu naruszenia autorskich praw majątkowych do publikacji, skierowanych przeciwko autorowi.

26. Zasady korzystania z platformy LUT PH zostały szczegółowo opisane w Regulaminie Platformy Wydawnictwa Politechniki Lubelskiej, przyjętym Zarządzeniem Nr R-71/2019 Rektora Politechniki Lubelskiej z dn. 25 listopada 2019 r.