O czasopiśmie


 

OCHRONA DZIEDZICTWA KULTUROWEGO (ODK)

Częstotliwość publikowania: półrocznik

Rok powstania: 2016

ISSN: 2543-6422 (online)

Wydawca: 

  1. Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS
  2. Politechnika Lubelska

Dziedziny: architektura i urbanistyka, historia, nauki o kulturze i religii, nauki o sztuce

Język: angielski, polski

Typ recenzji: podwójnie ślepa (double-blind peer review)

Licencja: Creative Commons – Uznanie Autorstwa – CC BY 4.0 Int. (do 2023 r. włącznie – CC BY-SA)

Polityka samoarchiwizacji: czasopismo zezwala autorowi na publikację postprintów i wersji wydawniczych artykułów

Liczba punktów na liście MNiSW: 20

Indeksacja: POL-Index, BazTech, DOAJ, Sherpa RoMEO

Informacje szczegółowe

 

Półrocznik „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego” (ODK) / „Protection of Cultural Heritage” ukazuje się od 2016 roku w wersji elektronicznej i zawiera artykuły w języku angielskim i polskim. Powstanie czasopisma jest związane z działalnością publikacyjną Polskiego Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS, który w 2015 roku, z okazji 50. rocznicy swojego powstania, rozpoczął starania o utworzenie czasopisma naukowego o tematyce ochrony i konserwacji zabytków (więcej na temat pozostałych publikacji PKN ICOMOS). Pierwsze dwa numery ODK ukazały się w 2016 roku. Kolejne numery czasopisma powstały jako wynik debat poruszających zagadnienia istotne dla międzynarodowego środowiska konserwatorów zabytków. Redakcja ODK wydaje numery monograficzne o określonej tematyce, poświęcone bieżącym problemom ochrony dziedzictwa kulturowego, m.in. ochronie pomników historii (17 artykułów w numerze ODK 7/2019) czy etyce konserwacji (25 artykułów w ODK 8/2019). W miarę możliwości wybierane są artykuły autorów reprezentujących różne środowiska konserwatorskie, co umożliwia wielostronną prezentację omawianych tematów.

Celem czasopisma jest ukazywanie możliwości łączenia omawianych zasad konserwatorskich ze sposobami ich wdrażania w praktyce (dobre praktyki). Najważniejsze tematy podejmowane przez czasopismo znajdują kontynuację na konferencjach i seminariach organizowanych przez PKN ICOMOS.

Redakcja ODK nie pobiera opłat za zgłaszanie ani publikowanie tekstów, udostępniając je w formule otwartego dostępu (open access), na licencji Creative Commons – Uznanie Autorstwa (CC BY 4.0 Int.). Artykuły opublikowane przed 2024 r. są udostępniane na licencji CC BY-SA.

Czasopismo otrzymało finansowanie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” w latach 2019-2020.

mnisw.jpg

Tekst przyjęty przez redakcję zostaje oceniony przez dwóch niezależnych recenzentów spoza uczelni autora, w procesie podwójnie ślepej recenzji (double-blind peer review process). Recenzentami są najwybitniejsi specjaliści z zakresu ochrony zabytków w Europie (członkowie międzynarodowego ICOMOS, wybitni naukowcy oraz eksperci UNESCO) oraz członkowie Rady Naukowej czasopisma, którzy są gwarantem wysokiej jakości i aktualności prezentowanych materiałów. 

Czasopismo ODK jest zobowiązane postępować zgodnie z Zasadami etycznymi opisanymi w wytycznych Komisji ds. Etyki Publikacyjnej (COPE). Wszystkie nadsyłane prace są weryfikowane przez redakcję w programie iThenticate (Crossref Similiarity Check) w celu zapobiegania publikacji plagiatów i autoplagiatów.

Zapraszamy naukowców, pracowników instytucji rządowych, a także fachowców zajmujących się szeroko pojętą dziedziną dziedzictwa kulturowego, zabytków, konserwacją i jej problemami, do prezentowania  własnych osiągnięć naukowych i aspektów praktycznych podejmowanych działań.