Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.


Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

  • Tekst nie był nigdzie wcześniej publikowany ani nie został zgłoszony do żadnego innego czasopisma (chyba że podano wyjaśnienie w Uwagach dla Redaktora).
  • Zgłoszenie nadesłano w pliku OpenOffice, Microsoft Word lub formacie RTF.
  • Na ile to było możliwe, podano URL do przypisów.


 

Współpraca

 

Czasopismo „Ochrona Dziedzictwa Kulturowego” (ODK) jest jedną z form działalności wydawniczej Polskiego Komitetu Naukowego ICOMOS. Do założeń publikacyjnych ODK należy prezentacja wyników oryginalnych badań empirycznych, teoretycznych, technicznych i analitycznych, a także studia przypadków. W gronie autorów i recenzentów ODK znajdują się działający w Polsce i na świecie członkowie ICOMOS i UNESCO – eksperci, których praca ma na celu rozpowszechnianie metod ochrony dziedzictwa kulturowego i konserwacji zabytków, wspieranie nowych badań dotyczących teorii i technologii służących zachowaniu historycznego dziedzictwa: budowli i zespołów architektonicznych, założeń urbanistycznych i historycznych miast, założeń pałacowo-ogrodowych i rezydencjonalnych oraz miejsc archeologicznych i krajobrazu kulturowego. Do nadsyłania tekstów zaproszone są wszystkie osoby zainteresowane powyższą tematyką.

Zakres dziedzinowy czasopisma ODK obejmuje:

– architekturę i urbanistykę,

– historię,

– nauki o kulturze i religii,

– nauki o sztuce.

Czasopismo nie pobiera opłat za zgłoszenie ani publikowanie tekstów. Wszystkie artykuły w czasopiśmie są udostępniane na licencji niewyłącznej Creative Commons – Uznanie Autorstwa  (CC BY 4.0 Int.). Artykuły opublikowane przed 2024 r. są udostępniane na licencji CC BY-SA.

Czasopismo zezwala autorom na zachowanie ich praw autorskich bez żadnych ograniczeń i zatrzymanie praw autorskich bez żadnych ograniczeń.

Wysłanie artykułu do publikacji jest równoznaczne z oświadczeniem, że artykuł nie był publikowany ani zgłaszany do publikacji w żadnym innym czasopiśmie oraz nie zostały naruszone prawa autorskie innych osób ani podmiotów.

Wszystkie nadsyłane prace są weryfikowane przez redakcję w programie Crossref Similiarity Check (iThenticate) w celu zapobiegania publikacji plagiatów i autoplagiatów.

Autorzy publikujący swoje prace w czasopiśmie ODK są zobowiązani postępować zgodnie z Zasadami etycznymi opisanymi w wytycznych Komisji ds. Etyki Publikacyjnej (Committee on Publication Ethics – COPE). Redakcja ODK będzie postępowała według tzw. diagramów COPE w przypadku wykrycia nadużyć, takich jak np.: ghostwriting, guest-authorship, plagiat i autoplagiat, nieujawnienie konfliktu interesów, opublikowanie artykułu bez zgody współautora.

Skorygowany artykuł należy zwrócić do wydawcy w ciągu 7-10 dni od ich otrzymania. Czas oczekiwania na publikację wynosi 26 tygodni. Ważne jest, by artykuł był przygotowany ściśle z wymaganiami czasopisma.

 

Szczegółowe wytyczne dla autorów

 

Język: Artykuły są publikowane w języku angielskim. Jest ważne, aby zgłaszany artykuł był napisany  poprawnie pod względem gramatycznym. Jeśli nie jesteś osobą mówiącą w ojczystym języku angielskim, zalecamy dokonanie profesjonalnej edycji artykułu przed zgłoszeniem lub przeczytanie pracy przez osobę mówiącą w ojczystym języku angielskim.

Strona tytułowa powinna zawierać:

  1. tytuł artykułu,
  2. imiona i nazwiska autorów,
  3. pełną informację o afiliacjach (z adresami) oraz adresy e-mail wszystkich autorów,
  4. numer ORCID autorów (jeśli posiadają),
  5. imię i nazwisko autora do korespondencji,
  6. słowa kluczowe (od 3 do 5),
  7. abstrakt (do 250 słów).

Tekst: tekst napisany w programie Microsoft Word; czcionka: Bookman Old, rozmiar: 12 pkt, pojedyncze odstępy między wierszami, szerokość marginesów: 2,5 cm. Wolno używać kursywy i pogrubień, jednak bez podkreśleń. Należy podzielić artykuł na jasno określone i ponumerowane części. Preferowana objętość artykułów: od 20 000 do 30 000 znaków ze spacjami.

Ilustracje i tabele: proszę upewnić się, czy ilustracje i tabele zostały umieszczone obok odpowiadającego im tekstu w artykule. Tabele muszą mieć możliwość edycji. Odpowiedni podpis powinien być umieszczony dokładnie pod ilustracją lub tabelą. Odniesienia do ilustracji i tabel powinny być podane następująco: Il. 1, Tab. 1. Ilustracje powinny być umieszczane w rozdzielczości co najmniej 300 DPI.

Podziękowania: jest to część obowiązkowa, która powinna pojawiać się za streszczeniem/konkluzjami artykułu. Należy podać wszystkie źródła finansowania badań.

Wkład pracy autorów: ta część jest obowiązkowa dla artykułów pisanych przez kilku autorów; powinna pojawiać się tuż po Podziękowaniach. Należy zamieścić krótki akapit precyzujący indywidualny wkład pracy autorów.

Przypisy powinny być numerowane w sposób ciągły w obrębie całego artykułu, zawierając pozycje bibliograficzne w czcionce Bookman Old Style, rozmiar: 10 pkt.  

Bibliografia: na końcu artykułu należy zamieścić Bibliografię przygotowaną w międzynarodowym stylu bibliograficznym APA (http://library.williams.edu/citing/styles/apa.php). 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Przypisy powinny być podawane w nawiasach w tekście – nazwisko autora i rok, jak na przykładach:

– 1 autor – (Smith, 2017)

– 2 autorów – (Smith & Jones, 2014)

– 3 autorów – (Smith, Jones 2, & Mendez, 2015)

– 4 lub więcej autorów (Smith et al., 2016)

W części Bibliografia przypisy powinny być uporządkowane alfabetycznie według nazwiska pierwszego autora, przykłady:

– artykuł w czasopiśmie:
Van der Geer, J.A.J., & Hanraads, R.A (2010). The art of writing a scientific article. Journal of Science Communication, 163(3), 51-59. DOI

– książka:
Strunk, W., & White, E.B (2000). The Elements of Style, fourth ed. New York: Longman

– rozdział w książce:
Mettam, G.R., & Adams, L.B. (2009). How to prepare an electronic version of your article. In: Introduction to the Electronic Age. (281-304): New York: E-Publishing Inc.