Pomnik Historii - procedury uznania i kryteria wyboru na przykładzie miasta Trzebiatów, pretendenta do tytułu
Abstrakt
Wniosek Burmistrza Trzebiatowa w sprawie uznania zespołu staromiejskiego w Trzebiatowie za Pomnik Historii został przekazany Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwietniu 2011 r. Do tej pory nie nastąpiło rozstrzygnięcie w tej sprawie.
Trzebiatów to miasto położone w powiecie gryfickim, w województwie zachodniopomorskim. Podstawą do złożenia wniosku o przyznanie tytułu Pomnika Historii były:
- Zachowany średniowieczny układ urbanistyczny zespołu staromiejskiego z czytelnym podziałem katastralnym;
- Zachowana historyczna zabudowa w obrębie murów obronnych,
- Wpis terenu Starego Miasta do rejestru zabytków;
- 40 obiektów w granicach Starego Miasta wpisano do rejestru;
- Na terenie Starego Miasta obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w formie planu rewaloryzacji, uchwalony przez Radę Miasta Trzebiatowa w 1996 r.
Przywołano procedury uznania i kryteria wyboru Pomnika Historii. Przedstawiono zarys historii miasta oraz działania konserwatorskie i planistyczne, wskazując przy tym jego wartości materialne i niematerialne. W konkluzji wyrażono przekonanie, że wymienione wartości spełniają kryteria wyboru postawione przez MKiDN.
Słowa kluczowe:
Pomnik Historii, stare miasto, Trzebiatów, zabytkiBibliografia
Latour S., 1981 r., Rewaloryzacja zabytkowych miast na Pomorzu Zachodnim, wyd.: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa – Poznań 1981.
Google Scholar
Latour S., 2005 r., Przemiany w przestrzeni miast zabytkowych na Pomorzu Zachodnim po II Wojnie Światowej, [w:] Sztuka XX wieku w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim. Przemiany i kontynuacje, Materiały z Seminarium Naukowego Szczecińskiego Oddziału SHS, Szczecin 18-19 listopada 2005 r., wyd.: Muzeum Narodowe w Szczecinie, 2008 r.
Google Scholar
Kulesza-Szerniewicz E., 2010 r., Zagospodarowanie dziedzictwa kulturowego Trzebiatowa - problemy i perspektywy, [w:] Trzebiatów - spotkania pomorskie 2009, red. J. Kochanowska, Pruszcz Gdański - Trzebiatów, s.231-237.
Google Scholar
Kulesza-Szerniewicz E., 2016 r., Ochrona krajobrazu kulturowego w planowaniu przestrzennym na przykładzie gmin powiatu gryfickiego, [w:] Trzebiatów – spotkania pomorskie 2015, wyd.: Trzebiatowski Ośrodek Kultury, 2016 r.
Google Scholar
Kulesza-Szerniewicz E., 2018 r., Stare Miasto w Trzebiatowie - ochrona zabytkowych wartości a planowanie przestrzenne, [w:] Trzebiatów - spotkania pomorskie 2017, red. J. Kochanowska, Trzebiatów, s.175-191.
Google Scholar
Ślaski K., 1960 r., Podziały terytorialne na Pomorzu w XII-XIII w., Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, t. 18, z. 4.
Google Scholar
Klempin R., 1868 r., Pommersches Urkundenbuch.
Google Scholar
Karta obiektu zabytkowego – Stare Miasto w Trzebiatowie, 2014 r.; w zasobach WUOZ w Szczecinie.
Google Scholar
Wniosek o przyznanie tytułu Pomnika Historii złożony do MKiDN za pośrednictwem ZWKZ.
Google Scholar
Miejscowy plan zagospodarowania miasta w formie planu rewaloryzacji Starego Miasta, Dz. Urz. Województwa Szczecińskiego nr 3, z dnia 12 marca 1997 r.
Google Scholar
Strona internetowa NID: https://www.nid.pl/pl/Dla_wlascicieli_i_zarzadcow/opieka-nad-zabytkami/pomniki-historii
Google Scholar
Strona internetowa Trzebiatowskiego Ośrodka Kultury: https://kultura.trzebiatow.pl/
Google Scholar
Statystyki
Abstract views: 294PDF downloads: 513 PDF downloads: 71