Kongres w Atenach w 1931 roku: metodologiczny i techniczny wkład w ochronę dziedzictwa architektonicznego i środowiskowego

Rosa Anna Genovese

rosaanna.genovese@tin.it
University of Naples ‘Federico II’, Department of Architecture – DiARC (Włochy)

Abstrakt

Obrady Pierwszego Międzynarodowego Kongresu Architektów i Techników Zabytków, który odbył się w Atenach w dniach 21-30 października 1931 roku, zostały opublikowane w tomie zatytułowanym La Conservation des Monuments d'art et d'histoire // Konserwacja Zabytków Artystycznych i Historycznych; tomie, który stanowi fundamentalny dokument poszerzający wiedzę na temat różnych aspektów konserwacji i restauracji w Europie w okresie między dwiema wojnami światowymi (1918-1940). W związku z tym wydaje się stosowne ponowne przeanalizowanie głównych wystąpień wybitnych europejskich uczonych, również w celu uzyskania użytecznych wskazówek dla prowadzenia konserwacji, która dziś, bardziej niż kiedykolwiek, jest potrzebna dla ochrony dziedzictwa architektonicznego i środowiskowego.

Po pierwsze, należy przypomnieć, że Kongres Ateński stanowi ważną inicjatywę proeuropejską; był on w istocie promowany przez Międzynarodowe Biuro Muzealne "Międzynarodowego Instytutu Współpracy Intelektualnej", organu należącego do "Międzynarodowej Ligi Narodów", której Zgromadzeniu przedłożono wnioski kongresowe.

Inny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, dotyczy sposobu sformułowania prac kongresowych; świadczy on o nabytej świadomości tego, jak możliwe jest prowadzenie konserwacji zabytków w oparciu o "Ogólne doktryny i zasady" (I część), poprzez ochronę prawną i administracyjną, uważaną za "Logiczną dedukcję z doktryn i zasad" (II część), z jednej strony, oraz "Narzędzia techniczne" (IV, V, VI część), z drugiej strony, z przedsięwzięciami konserwatorskimi mającymi na celu poprawę stanu zabytków (III część).


Słowa kluczowe:

restauracja zabytków, środowisko zabytku, dokumentacja międzynarodowa, współpraca techniczna i moralna

AA.VV. (1933), The Proceedings, edited by the ‘Office international des Musées’, of the Institute for Intellectual Cooperation of Paris, are in: La Conservation des Monuments d'art et d' histoire / The Conservation of artistic & historical Monuments, Paris.
  Google Scholar

BORSI Franco, PORTOGHESI Paolo (1969), Victor Horta, Rome.
  Google Scholar

GENOVESE Rosa Anna (1996), La Conferenza di Atene (1931): alcuni contributi metodologici e tecnici, in: GENOVESE Rosa Anna (edited by), Note in materia di Conservazione e Restauro dei monumenti, Arte Tipografica, Napoli, pp. 9-56.
  Google Scholar

GIOVANNONI Gustavo (1932), La Conferenza internazionale di Atene pel restauro dei monumenti, in «Bollettino d'Arte del Ministero dell'Educazione Nazionale» - Fasc. IX, Rome.
  Google Scholar

HAUTECOEUR Louis-Eugène-Georges (1932), Conférence internationale d'experts pour la protection et la conservation des monuments d'art et d'histoire, in: «Gazette des Beaux Arts», Paris.
  Google Scholar

HORTA Victor (1923), Les applications de l’Urbanisme à l’entourage des monuments, Bruxelles.
  Google Scholar


Opublikowane
2021-12-29

Cited By / Share

Genovese, R. A. (2021). Kongres w Atenach w 1931 roku: metodologiczny i techniczny wkład w ochronę dziedzictwa architektonicznego i środowiskowego. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, (12), 113–121. https://doi.org/10.35784/odk.2786

Autorzy

Rosa Anna Genovese 
rosaanna.genovese@tin.it
University of Naples ‘Federico II’, Department of Architecture – DiARC Włochy

Statystyki

Abstract views: 199
PDF downloads: 183