Nowe Stare Miasto w Elblągu – wieloaspektowość interwencji w obszarze zabytkowym

Katarzyna Wiśniewska

wisniewska_k@o2.pl
Wydział Architektury, Politechnika Poznańska (Polska)

Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest przegląd zasad ingerencji w obszarze zabytkowym poprzez chronologiczne przedstawienie różnych koncepcji odbudowy Starego Miasta w Elblągu, jako teoretycznych podstaw odbudowy oraz ukazanie przemian w podejściu do projektowania nowej zabudowy w obszarze zabytkowym. Konsekwentna odbudowa Starego Miasta w Elblągu od prawie czterech dekad jest ugruntowana teoretycznie i dostosowana do współczesności. Poprzez przykłady i określenie faz odbudowy Starego Miasta w Elblągu, chciałabym poddać refleksji, czy retrowersja jest procesem dostosowującym się każdorazowo do nowych współczesnych potrzeb, czy raczej retrowersja jako autorska metoda zakończyła się w 2002 roku wraz z zaprzestaniem nadzorowania projektów przez jej autorkę i od dziewiętnastu lat obserwujemy po prostu proces budowy Nowego Starego Miasta.


Słowa kluczowe:

Nowe Stare Miasto, retrowersja, Nówka Starówka

Anders W., Odbudowa Starego Miasta w Elblągu – przywracanie ładu przestrzennego z uwzględnieniem rodzinnej struktury zabudowy. Elbląg, 1994.
  Google Scholar

Anders W., Przywracanie ładu przestrzennego zabytkowego miasta na przykładzie miasta Elbląga. Architektura nr 30. Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej, Gdańsk, 1996.
  Google Scholar

Bugalski Ł., Kwestia odbudowy zabytkowych zespołów staromiejskich na ziemiach odzyskanych. Poznań: Przegląd Zachodni, 2014.
  Google Scholar

Jonakowski M., Odbudowa Starego Miasta w Elblągu – założenia konserwatorskie a rzeczywistość inwestycyjna – próba oceny. Warszawa: Registratura Departamentu Urbanistyki i Architektury w Urzędzie Miejskim w Elblągu, 2007.
  Google Scholar

Lubocka-Hoffmann M., Elbląg Stare Miasto. Elbląg: Państwowa Służba Ochrony Zabytków – Oficyna Wyd. Excalibur, 1998.
  Google Scholar

Studium programu i wytycznych do przestrzennego ukształtowania zabudowy Starego Miasta jako elementu śródmieścia Elbląga, Anders, W. (red.). Gdańsk: SARP Oddział Gdańsk – Wybrzeże, 1975.
  Google Scholar

Wiśniewska K., Elbląg od strony rzeki mógłby wyglądać zupełnie inaczej – studium przypadku. Warszawa: Studia PAN KPZK, tom CLXXXVIII, 2018.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2021-06-30

Cited By / Share

Wiśniewska, K. (2021). Nowe Stare Miasto w Elblągu – wieloaspektowość interwencji w obszarze zabytkowym. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, (11), 43–64. https://doi.org/10.35784/odk.2795

Autorzy

Katarzyna Wiśniewska 
wisniewska_k@o2.pl
Wydział Architektury, Politechnika Poznańska Polska

Statystyki

Abstract views: 137
PDF downloads: 470