NOWE STARE MIASTO W ELBLĄGU. Wieloaspektowa interwencja w obszarze zabytkowym.

Katarzyna Wiśniewska

wisniewska_k@o2.pl
PhD candidate Faculty of Architecture, Poznań University of Technology (Polska)


Abstrakt

Celem niniejszego artykułu jest przegląd zasad ingerencji w obszarze zabytkowym poprzez chronologiczne przedstawienie różnych koncepcji odbudowy Starego Miasta w Elblągu, jako teoretycznych podstaw odbudowy oraz ukazanie przemian w podejściu do projektowania nowej zabudowy w obszarze zabytkowym. Konsekwentna odbudowa Starego Miasta w Elblągu od prawie czterech dekad jest ugruntowana teoretycznie i dostosowana do współczesności.

Poprzez przykłady i określenie faz odbudowy Starego Miasta w Elblągu, chciałabym poddać refleksji, czy retrowersja jest procesem dostosowującym się każdorazowo do nowych współczesnych potrzeb, czy raczej retrowersja jako autorska metoda zakończyła się w 2002 roku wraz z zaprzestaniem nadzorowania projektów przez jej autorkę i od dziewiętnastu lat obserwujemy po prostu proces budowy Nowego Starego Miasta.


Słowa kluczowe:

Nowe Stare Miasto, Retrowersja, współczesność, Nówka Starówka

Pobierz


Opublikowane
2022-06-30

Cited By / Share

Wiśniewska, K. (2022). NOWE STARE MIASTO W ELBLĄGU. Wieloaspektowa interwencja w obszarze zabytkowym. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, (11). Pobrano z https://ph.pollub.pl/index.php/odk/article/view/2799

Autorzy

Katarzyna Wiśniewska 
wisniewska_k@o2.pl
PhD candidate Faculty of Architecture, Poznań University of Technology Polska

Statystyki

Abstract views: 1374