Dostępność Nowego Geoparku w Siuranie
Josep Maria Adell-Argilés
josep.adell@upm.es(Hiszpania)
Susana Mora Alonso-Muñoyerro
(Hiszpania)
https://orcid.org/0000-0001-6334-5194
Dolores De La Piedra Gordo
(Hiszpania)
Miguel García Jiménez
(Hiszpania)
Edgar Lombana Echeverry
(Hiszpania)
Abstrakt
Małe miasteczko Siurana, liczące zaledwie trzydzieści domów, położone jest na przesmyku geologicznym i otoczone przepaściami. Historycznie, miejsce to słynie z zamku (obecnie zniszczonego), który był ostatnim bastionem Katalonii podczas rekonkwisty. Przez zaledwie dwadzieścia lat był on łatwo dostępny dzięki utwardzonej drodze. Według jednej z legend, "Królowa Maurów" skoczyła z klifu na swoim koniu, zanim wpadła w ręce chrześcijan, pozostawiając podkowę w pobliżu zamku na pionowej przepaści. Później w XII wieku wybudowano tam romański kościół.
1. Lokalne środowisko jest chronione urbanistycznie, ale potrzebna jest również ochrona geologiczna, aby zachować spektakularne pasy kamienne w dole przy zbiorniku wodnym. Konieczna jest poprawa dostępności Siurany jako parku geologicznego poprzez odbudowę starych ścieżek i wzmocnienie stromych enklaw. Cechy geologiczne są bardzo widoczne i spektakularne: falujące wzgórza z brązowego łupka, a następnie wyrzeźbione przez wiatr klify z czerwonego piaskowca zwieńczone białym wapieniem.
2. Dostępność może być rozwijana poprzez bazowanie na istniejących drogach i wykonanie nowych, które są niezbędne do korzystania z parku i zgodne z przepisami firmy.
3. W mieście konieczne jest zbudowanie dróg dojazdowych do oczyszczalni i utworzenie Centrum Interpretacji Kulturalnej poświęconej lokalnej historii. Należy również wybudować parking na około dwanaście pojazdów na niższym poziomie, który byłby chroniony przez drzewa.
4. Zaproponowano również punkt widokowy na przepaści w Salto de la Reina Mora. Aby ułatwić i uprzyjemnić zwiedzanie, proponuje się, aby zwiedzający wjeżdżali elektrycznymi pojazdami na górę (8 km) i zjeżdżali nową kolejką linową między Siuraną a Cornudella del Montsant u podstawy góry, gdzie znajduje się parking.
Słowa kluczowe:
Zamek Siurana, dostępność, stare ściezki, Centrum IntepretacjiBibliografia
Cartografia del IGME (Instituto Geologico y Minero de Espafia). Hoja 445 Cornudella.
Google Scholar
Plano geografico de Cornudella del Montsant (Siurana). Generalitat de Catalunya. Departament de Territori i Sostenibilitat.
Google Scholar
Plano Catastral del pueblo de Siurana, con el camino a la depuradora. Direccion General del Catastro. Ministerio de Hacienda y Administraciones Publicas.
Google Scholar
Cornudella de Monsant 1989-1998. Boletin Ajuntament. pp. 389-395.
Google Scholar
Catala i Roca, P. Els castells catalans IV, Barcelona, 1973, p.411—431,
Google Scholar
Aloguin i Pallach, Ramon. Guia de fortificacions de Tarragona, Tarragona, 1998, p. 88.
Google Scholar
VVAA. Cataleg de monuments i conjunts historico—artistics de Catalunya, 1990, p. 386.
Google Scholar
L’ Arquitectura Romanica a Catalunya. Puig i Cadafalch I. 1950. Ed. Base (facsimil 1996).
Google Scholar
Caracteritzacio Histérica del paisatge del Priorat-Montsant-Siurana. Iordi Bolos i Masclans. Observatori del Paisatge de Catalunya. Marzo de 2016 (Dossier de candidatura a la UNESCO. Retirado en 2022).
Google Scholar
Se agradece a Luz de Flash, las fotos base Mirador Salto Reina Mora.
Google Scholar
Siurana en niebla https://www.youtube.com/watch?v=d57q4rKUguo. Diciembre 2016. https://www.youtube.com/watch?v=QRhamMyxMas. Siurana un pueblo de leyenda. Septiembre 2020.
Google Scholar
Autorzy
Dolores De La Piedra GordoHiszpania
Autorzy
Miguel García JiménezHiszpania
Autorzy
Edgar Lombana EcheverryHiszpania
Statystyki
Abstract views: 94PDF downloads: 96
Licencja
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.