Dziedzictwo światła i cienia w Kairze
Zaginiona zasada konserwacji islamskich miast historycznych
Hossam Mahdy
hossammahdy1960@yahoo.co.ukInternational Scientific Committee for Vernacular Architecture (CIAV) (Wielka Brytania)
Abstrakt
Zasady i praktyki konserwatorskie zostały wprowadzone do islamskich miast historycznych przez europejskich orientalistów pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku. Chociaż odegrali oni ważną rolę w ochronie historycznego dziedzictwa budowlanego, nie poświęcili zbyt wiele uwagi niektórym niematerialnym aspektom tego dziedzictwa. Miejsce światła i cienia w mieście jest jednym z tych pominiętych aspektów w praktykach konserwatorskich w islamskich miastach historycznych aż do chwili obecnej. Być może było to spowodowane różnicą w symbolicznych znaczeniach i znaczeniu światła i cienia między światopoglądem zachodnim i islamskim.
Celem niniejszego artykułu jest zrozumienie znaczenia światła i cienia z arabsko-islamskiego punktu widzenia. Esej teoretyczny został opracowany poprzez zbadanie wartości i znaczeń światła i cienia w kontekście kulturowym arabsko-islamskiego światopoglądu i systemu wartości. Następnie poczyniono krótkie obserwacje na temat światła i cienia w projektach konserwatorskich dotyczących dziedzictwa budowlanego Kairu. Artykuł kończy się zaleceniami dotyczącymi spojrzenia na światło i cień w ujęciu kulturowym oraz wskazówkami związanymi z konserwacją, prezentacją i zarządzaniem islamskim dziedzictwem budowlanym w Kairze i innych miastach świata islamu.
Słowa kluczowe:
światło i cień, arabsko-islamskie wartości, historyczny Kair, konserwacja budowlanego dziedzictwaBibliografia
Akbar, J. (1988). Crisis in the built environment. The case of the Muslim city, Singapore: Concept Media Pte.
Google Scholar
Al-Hathoul, S. (1985). “The role of the shari’a in the transformation of the physical environment of Arab-Muslim cities”, in Proceedings of the conference on the preservation of architectural heritage of Islamic cities, 22-26 April, 1985, Istanbul, pp. 21-27.
Google Scholar
Behrens-Abouseif, D. (2010). The Minarets of Cairo: Islamic Architecture from the Arab Conquest to the End of the Ottoman Period, Cairo: AUC Press.
Google Scholar
Encyclopaedia of Translated Prophetic Hadiths: https://hadeethenc.com/ar/browse/hadith/4711, accessed on 29.03.2023.
Google Scholar
Ghazaleh, P. (2011). Held in Trust. Waqf in the Islamic World. Cairo: AUC Press.
Google Scholar
Hakim, B. S. (1986). Arabic-Islamic Cities. Building and Planning Principles, London: KPI.
Google Scholar
Mahdy, H. (2017). Approaches to the conservation of Islamic cities: the case of Cairo, Rome: ICCROM. https://www.iccrom.org/sites/default/files/2017-12/web-email_hussam_book_17112017.pdf
Google Scholar
The Holy Quran – English: https://surahquran.com/English/ accessed on 29.03.2023.
Google Scholar
Autorzy
Hossam Mahdyhossammahdy1960@yahoo.co.uk
International Scientific Committee for Vernacular Architecture (CIAV) Wielka Brytania
Statystyki
Abstract views: 28PDF downloads: 15