WSPÓŁCZESNE ZAGOSPODAROWANIE RUIN W OBSZARZE HISTORYCZNEGO UKŁADU URBANISTYCZNEGO GDAŃSKA

Agnieszka Kowalska


Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku (Polska)
https://orcid.org/0000-0002-6921-9647

Abstrakt

Śródmieście Gdańska, składające się z obszarów historycznych, zostało poważnie zniszczone podczas II wojny światowej. Krótko po wojnie, w latach 40. powstały pierwsze koncepcje konserwatorskie dla jednej z reprezentatywniejszych dzielnic - dzisiejszego Głównego Miasta. Projekt urbanistyczny obejmował dokładną historyczną rekonstrukcję wszystkich obiektów publicznych i dobrze udokumentowanych budynki mieszkalnych. Pozostałe budynki zaplanowano w historyczny - pośredniowieczny sposób. W innych obszarach śródmiejskich zaprojektowano wyłącznie obiekty użyteczności publicznej w ramach koncepcji historycznej, a budownictwo mieszkaniowe i sklepy - zgodnie z najnowszymi (powojennymi) ideami. W centrum Śródmieścia znajduje się Wyspa Spichrzów z zachowanymi spichlerzami i magazynami. W latach 2012-2014 zatwierdzono nowe projekty obszaru Wyspy. W jej niektórych częściach, na przykład w północnej części, proces wciąż trwa. Nowa koncepcja architektoniczna, którą planuje się zastosować w przypadku spichlerzy Daleka Droga, Arka Noego, Czarny Kogut i Kuźnia zakłada nadbudowy nad historycznymi pozostałościami. Rozważane są dwa sposoby projektowania nadbudów. Pierwsza - z wykorzystaniem elementów historycznych, natomiast drugia z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, w szczególności szkła.


Słowa kluczowe:

Wyspa Spichrzów, ruiny, rekonstrukcja, spichlerz, restauracja

Bela A., Kowalski R., Kowalski M., Gawin M., Opinia techniczna dotycząca: stanu technicznego zabytkowych murów spichrzy położonych przy ul. Chmielnej w Gdańsku, maszynopis, Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku. Gdańsk, 12.2009.
  Google Scholar

Bukal G., Kapuściński A., Projekt budowlany zabezpieczenia ruiny baszty „Pod Zrębem” w Gdańsku Gdańsku – dokumentacja projektowa w Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsk, Gdańsk 2011.
  Google Scholar

Gawlicki M., Zabytkowa architektura Gdańska w latach 1945-1951, Gdańsk 2012.
  Google Scholar

Kapuściński A., Opinia techniczna dotycząca stanu zachowania oraz sposobu zabezpieczenia przed uszkodzeniami Baszty pod Zrębem w Gdańsku – dokumentacja projektowa w Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku, Gdańsk 2011.
  Google Scholar

Masłowski A., Baszta pod Zrębem czyli Wieża Atutowa, http://ibedeker.pl (dostęp: 11.09.2011)
  Google Scholar

Paner H., Wyspa Spichrzów w Gdańsku, Pomorania Antiqua, t. X, 1993.
  Google Scholar

RKW Rhode Kellermann Wawrowsky Sp. z o.o. Koncepcja architektoniczna – brak tytułu, Archiwum Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
  Google Scholar

Sulikowsk G., Wyspa Spichrzów w Gdańsku. Studium konserwatorsko-urbanistyczne, Gdańsk 1996.
  Google Scholar

Trojanowska I., Wspomnienia z odbudowy Głównego Miasta, t. I, Gdańsk 1997.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2018-11-29

Cited By / Share

Kowalska, A. (2018). WSPÓŁCZESNE ZAGOSPODAROWANIE RUIN W OBSZARZE HISTORYCZNEGO UKŁADU URBANISTYCZNEGO GDAŃSKA. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, (6), 97–104. https://doi.org/10.35784/odk.877

Autorzy

Agnieszka Kowalska 

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Gdańsku Polska
https://orcid.org/0000-0002-6921-9647

urodzona w 1982 r. w Grudziądzu. Absolwentka archeologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w specjalności archeologia architektury oraz Podyplomowych Studiów Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Dziedzictwa Architektonicznego na tej samej uczelni.
Od stycznia 2008 r. pracuje w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Gdańsku, początkowo jako inspektor ochrony zabytków, następnie jako Zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a od 2014 r. – jako kierownik wydziału. Od lipca 2016 r. zajmuje stanowisko Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Tematem zainteresowań zawodowych jest przede wszystkim architektura i urbanistyka miast pomorskich, w szczególności początki i rozwój średniowiecznego osadnictwa w Gdańsku.



Statystyki

Abstract views: 248
PDF downloads: 233