ZAMEK W SIEWIERZU. ZAŁOŻENIA KONSERWATORSKIE I REWALORYZACJA ZABYTKOWEJ RUINY

Artur Rok


Powiatowy Konserwator Zabytków pow. będzińskiego (Polska)

Abstrakt

Prace konserwatorskie i restauratorskie zostały przeprowadzone na ruinach zamku w Siewierzu w latach 2007-2010. Zostały one wykonane po szczegółowych badaniach historycznych przeprowadzonych przez Artura Rok. Głównym celem prac była rekompozycja i odkrycie niejasnej pod względem funkcjonalnym i przestrzennym struktury zamku, a także konserwacja ceglanych i kamiennych powierzchni murów.
Fundamenty renesansowych skrzydeł zachodnich i południowych zamku zostały odkryte, a także częściowo poddane konserwacji i rekonstrukcji. Wykonano zasadnicze prace rekonstrukcyjne na południowych murach zamku, które wcześniej były poważnie uszkodzone jeszcze przed II Wojną Światową. Cel pracy był czysto techniczny i doprowadził do ukazania wizerunku południowej części zamku pomimo faktu, iż najwyższy poziom nie został zrekonstruowany celem zachowania wyglądu ruiny. Zaaranżowo dziedziniec zamku w taki sposób, by eksponował fundamentu XIII-wiecznego donżonu (wieży obronnej) i baszty, która jest otwarta dla odwiedzających. Zrekonstruowany został także most zwodzony (nie jest to częste działanie przy odbudowie zamków w Polsce).
Prace konserwatorskie na Zamku w Siewierzu przeprowadzono zgodnie z zasadami Karty Weneckiej i Historycznej Karty Ruin, aby zachować najwyższą autentyczność zamku.


Słowa kluczowe:

Ruina, konserwacja, restauracja, Zamek w Siewierzu

Rok A., Dzieje zamku w Siewierzu. Krótki zarys historii i architektury, Fundacja „Zamek Siewierski” im. Księstwa Siewierskiego, Siewierz 2011.
  Google Scholar

Rok A., Najstarsza, gotycka forma architektoniczna zamku w Siewierzu. Wstępne omówienie problematyki, [w:] 4 Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego. Blaski Średniowiecza, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Katowice 2012.
  Google Scholar

Rok A., Założenia konserwatorskie zabezpieczenia ruin zamku biskupów krakowskich w Siewierzu. Zabezpieczenie i ekspozycja w formie „trwałej ruiny”; niepublikowana praca dyplomowa obroniona na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie. Podyplomowe Studia Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki. Wydział Architektury. Instytut Historii Architektury i Konserwacji Zabytków. Kraków 2005.
  Google Scholar

Rok A., Zamek biskupów krakowskich – książąt siewierskich w Siewierzu. Stołeczna rezydencja księstwa siewierskiego [w:] Działalność fundacyjna biskupów krakowskich M. Walczak (red.), Towarzystwo Naukowe Vistulana, t. I (tekst), t. II (ilustracje), Kraków 2016.
  Google Scholar

Rok A., Zamek w Siewierzu. Założenia konserwatorskie i rewaloryzacja zabytkowej ruiny [w:] 2 Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego. Zamki, Pałace, Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach, Śląskie Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Katowicach, Katowice 2010.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2018-11-29

Cited By / Share

Rok, A. (2018). ZAMEK W SIEWIERZU. ZAŁOŻENIA KONSERWATORSKIE I REWALORYZACJA ZABYTKOWEJ RUINY. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, (6), 153–162. https://doi.org/10.35784/odk.882

Autorzy

Artur Rok 

Powiatowy Konserwator Zabytków pow. będzińskiego Polska

mgr, absolwent Historii oraz Podyplomowych Studiów Historii Sztuki UŚ w Katowicach. Absolwent Podyplomowych Studiów Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Obecnie kończy dyplom (mgr) z Konserwatorstwa na kierunku Ochrona Dóbr Kultury UMK w Toruniu.
Od 2010 r. Powiatowy Konserwator Zabytków pow. będzińskiego. Autor wdrożonej koncepcji prac konserwatorsko – restauratorskich ruin zamku w Siewierzu. W latach 2007–2009 prowadził współnadzór konserwatorski nad ich przebiegiem. Brał udział w badaniach archeologicznych i architektonicznych na terenie pow. będzińskiego i na Dolnym Śląsku. Autor szeregu publikacji i artykułów poświęconych m.in. historii i konserwacji zabytków z terenu powiatu będzińskiego. Zainteresowania: historia, badania architektoniczne, archeologia, architektura militaris.



Statystyki

Abstract views: 276
PDF downloads: 271