Przesyłanie tekstów

Przejdź do logowania lub Zarejestruj aby zgłosić tekst.


Autorzy proszeni są o sprawdzenie czy tekst spełnia poniższe kryteria. Teksty, które nie spełniają wymagań redakcyjnych mogą zostać odrzucone.

  • Tekst nie był dotąd nigdzie opublikowany ani nie jest przedmiotem postępowania w innym czasopiśmie.
  • Artykuł został napisany w języku angielskim.
  • Praca została przygotowana w oparciu o szablon w jednym z formatów edytowalnych: .doc, .docx, .rtf (do pobrania .doc).
  • Praca ma parzystą liczbę stron (od 6 do 20).
  • Artykuł zawiera: tytuł, dane autorów, streszczenie, słowa kluczowe, tekst główny, bibliografię, notki biograficzne wszystkich autorów.
  • Dane autorów zamieszczone na pierwszej stronie artykułu zawierają: pełne imiona i nazwiska (nie tylko inicjały), afiliacje (uczelnia, katedra, miasto, kraj), numer ORCID.
  • Streszczenie nie przekracza 300 słów, nie zawiera cytowań, zwięźle określa cele, materiały, metodologię, główne wyniki i wnioski z opisanych badań.
  • Liczba słów kluczowych nie przekracza 6.
  • Rysunki, wykresy, fotografie wraz ze wszystkimi opisami znajdującymi się na nich są wykonane jako pojedyncze obiekty (np. nie ma opisów robionych „na rysunku” w postaci pól tekstowych).
  • Opisy na rysunkach, wykresach i fotografiach mają rozmiar 7-10 pkt.
  • Wszystkie podziękowania, zawierające dotacje pomocnicze, prezentacje itp., zostały zamieszczone na końcu tekstu głównego, przed bibliografią.
  • Bibliografia została przygotowana w alfabecie łacińskim.
  • Bibliografia została przygotowana zgodnie ze stylem oxfordzkim (przecinkowym).
  • Cytaty i odwołania w tekście zostały oznaczone przypisami (numer w indeksie górnym, tekst przypisu na dole strony).
  • Bibliografia została podana na końcu artykułu, ponumerowana w nawiasach kwadratowych i uporządkowana alfabetycznie według nazwisk autorów; wszystkie pozycje zostały zacytowane w tekście.
  • Informacje zawarte w każdym odwołaniu są kompletne i dokładne.


 

Nadsyłanie tekstów przez autorów jest możliwe tylko przez platformę LUT PH. 

 

Współpraca z czasopismem „Teka”

 

Obszary tematyczne artykułów publikowanych w czasopiśmie „Teka”: architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu, planowanie przestrzenne, historia architektury.

„Teka” znajduje się w wykazie czasopism sporządzonym dla potrzeb oceny parametrycznej jednostek naukowych i jest oceniona na 20 punktów.

Nadesłanie tekstu do redakcji „Teki” jest równoznaczne z oświadczeniem, że tekst nie był zgłaszany ani publikowany w innym czasopiśmie. Artykuły nadesłane przez osoby inne niż jeden z autorów nie będą przyjmowane. Autor zgłaszający oświadcza, że publikacja została zatwierdzona przez wszystkich innych współautorów.

„Teka” nie pobiera opłat za zgłaszanie ani publikowanie tekstów. Średni czas oczekiwania na publikację wynosi ok. 8 tygodni.

Po przyjęciu zgłoszenia redakcja przesyła oficjalne potwierdzenie z datą otrzymania tekstu i prowadzi z autorem korespondencję do momentu opublikowania pracy (o ile nie wskazano inaczej). Warunkiem złożenia pracy jest, aby autorzy zezwolili na jej sprawdzenie pod kątem czytelności. Redakcja zastrzega sobie prawo do skracania i korygowania artykułów w porozumieniu z autorem.

Organizacja pracy nad artykułem

Praca powinna spełniać wszystkie warunki zawarte w checkliście zamieszczonej powyżej („Sprawdzenie tekstu przed wysłaniem”).

Szczegółowe wytyczne przygotowania artykułu są zawarte w pliku template.doc.

Po uwzględnieniu poprawek od recenzenta autor powinien odesłać artykuł do redakcji w ciągu 7-10 dni od otrzymania tekstu. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby zapewnić szybką publikację. Dlatego ważne jest, aby artykuł był przygotowany ściśle z wymaganiami czasopisma.

Wszystkie zgłoszone prace są sprawdzane w programie antyplagiatowym Crossref Similiarity Check (iThenticate). 

Każdy artykuł jest recenzowany w modelu podwójnie ślepej recenzji (double-blind peer review). Prace rozpatrzone pozytywnie na etapie redakcji zostają przesłane do recenzentów, których tożsamość pozostanie anonimowa dla autorów. W sytuacji gdy artykuł otrzyma jedną recenzję pozytywną i jedną negatywną, redakcja samodzielnie podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu tekstu. Szczegółowe informacje dotyczące procesu recenzji znajdują się tutaj.

Formularz recenzji jest dostępny tutaj.

Standardy COPE

Redakcja, wydawca, autorzy oraz recenzenci zobowiązują się do przestrzegania Zasad przejrzystości i dobrych praktyk opracowanych przez COPE, Dobrych praktyk w procedurach recenzyjnych w nauce opracowanych przez MNiSW oraz Kodeksu etyki pracownika naukowego opracowanego przez PAN. W przypadku podejrzenia naruszenia zasad etycznych i/lub publikacyjnych zaistniała sytuacja będzie wyjaśniana zgodnie z procedurami COPE (diagramy COPE).

Wszyscy autorzy powinni ujawnić wszelkie finansowe lub inne konflikty interesów, które mogą mieć wpływ na wyniki lub interpretację ich pracy.

Prawa autorskie

Wszystkie artykuły w czasopiśmie są udostępniane na licencji niewyłącznej Creative Commons – Uznanie Autorstwa  (CC BY 4.0 Int.). Artykuły opublikowane przed 2024 r. są udostępniane na licencji CC BY-SA. Licencja CC BY 4.0. Int. polega na tym, że utwór wolno kopiować, rozprowadzać, przedstawiać i wykonywać objęty prawem autorskim utwór oraz opracowane na jego podstawie utwory zależne pod warunkiem, że zostanie przywołane nazwisko autora pierwowzoru.

Czasopismo zezwala autorom na zachowanie ich praw autorskich bez żadnych ograniczeń i zatrzymanie praw autorskich bez żadnych ograniczeń.

Więcej informacji dotyczących czasopisma znajduje się tutaj.