Trendy w stosowaniu rozwiązań technicznych wpływających na zużycie energii w budynkach mieszkalnych
Kajetan Sadowski
Zakład Konstrukcji i Budownictwa Ogólnego, Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska (Polska)
Abstrakt
Certyfikacja energetyczna, wprowadzona w 2009 r. umożliwia zainteresowanym osobom lub instytucjom analizowanie danych opracowanych podczas przygotowywania świadectw charakterystyki energetycznej lub projektowanych charakterystyk energetycznych budynków. Dzięki analizom porównawczym, stosując określone w zależności od potrzeb kryteria, można opisać występujące w wykonawstwie i projektowaniu trendy.
Autor wykonał szereg wybrane analiz koncentrujących się na budownictwie mieszkaniowym z podziałem na sektor budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych. Uzyskane wyniki wskazują na istniejące i oczekiwane trendy związane z ograniczeniem zużycia paliw kopalnych ale także uwidaczniają ich zbyt powolne tempo a w niektórych przypadkach nawet brak zmian. Wyprowadzone wnioski wskazują na przyczyny określonego tempa zmian umożliwiając zainteresowanym podmiotom na podejmowanie działań podtrzymujących określone tendencje bądź je inicjujących.
W ramach niniejszej pracy autor przeanalizował wybrane wskaźniki na podstawie wykonanych przez siebie w latach 2014−2017 r. 168 certyfikatów energetycznych budynków mieszkalnych.
Słowa kluczowe:
budownictwo energooszczędne, certyfikacja energetyczna, ekologia, zrównoważony rozwójBibliografia
Rozporządzeni Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz.U. poz. 376 z dn. 18 marca 2015 r.)
Google Scholar
Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków (Dz.U. poz. 1200 z 2014 r.)
Google Scholar
Autorzy
Kajetan SadowskiZakład Konstrukcji i Budownictwa Ogólnego, Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska Polska
Statystyki
Abstract views: 172PDF downloads: 173