Zabudowa mieszkaniowa miejscowości uzdrowiskowej Szczawno-Zdrój drugiej połowy XX wieku
Marek Piróg
Wydział Architektury, Politechnika Wrocławska (Polska)
Abstrakt
Tematem artykułu jest kształtowanie się zabudowy mieszkaniowej na terenie Szczawna-Zdroju w II połowie XX wieku. Przez wiele wieków rozwoju miejscowości i uzdrowiska zlokalizowanego na tym obszarze, ukształtował się jego obraz, w znacznym stopniu zdeterminowany przez obiekty związane z lecznictwem uzdrowiskowym.
Na podstawie analizy sposobu kształtowania się zabudowy mieszkaniowej, powstałej w omawianym okresie, dotyczącej zarówno formy obiektów jak i ich lokalizacji na planie miasta określono stopień ingerencji nowej zabudowy w istniejącą infrastrukturę ze szczególnym uwzględnieniem jej wpływu na wizerunek historycznej części miasta kształtowanej głównie przez obiekty uzdrowiskowe. W pracy poddano analizie wpływ budownictwa mieszkaniowego tego okresu na tradycyjny krajobraz kulturowy Szczawna-Zdroju.
Słowa kluczowe:
Szczawno-Zdrój, lecznictwo uzdrowiskowe, zabudowa mieszkaniowaBibliografia
Grodecki R, Księga Henrykowska, Poznań-Wrocław 1949, pp 125−126.
Google Scholar
Piątek E., Piątek Z. Szczawno-Zdrój. Historia miasta i uzdrowiska. Zarząd Miasta Szczawna Zdroju, Szczawno-Zdrój 1996 p. 27.
Google Scholar
Piątek E., Piątek Z. Szczawno-Zdrój. Historia miasta i uzdrowiska. Zarząd Miasta Szczawna Zdroju, Szczawno-Zdrój 1996 p. 51.
Google Scholar
Pisarski J. Szczawno Zdrój. Dzieje i stan współczesny. TM Szczawna Zdroju, p. 28.
Google Scholar
Piróg M. Drewniane detale architektoniczne w krajobrazie uzdrowiska Szczawna Zdroju. Czasopismo Techniczne. Technical Transactions. Wydawnictwo PK, 2011, R.108, vol. 11 2-A/1, pp. 201−208.
Google Scholar
Węcławowicz-Bilska E. Polskie uzdrowiska u progu XXI wieku. Praca zbiorowa. Projektowanie architektury na terenach o szczególnych walorach krajobrazowych i uzdrowiskowych. Oficyna Wydawnicza PWr. Wrocław 2012, p. 36.
Google Scholar
Autorzy
Marek PirógWydział Architektury, Politechnika Wrocławska Polska
Statystyki
Abstract views: 145PDF downloads: 125