Cmentarz wojenny przy ul. Białej w Lublinie – problematyka ochrony zabytku
Halina Landecka
h.landecka@pollub.plWydział Budownictwa i Architektury, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Politechnika Lubelska (Polska)
Abstrakt
Cmentarz wojenny przy ul. Białej w Lublinie położony w zespole cmentarzy: komunalnego, katolickiego, ewangelickiego i prawosławnego został założony w związku z koniecznością zapewnienia pochówków żołnierzy poległych podczas I wojny światowej. Projekt cmentarza o regularnym układzie grobów i alej, z kaplicą cmentarną na osi powstał w 1917 w austriackiej pracowni architektonicznej. W kolejnych latach cmentarz nadal zapełniał się grobami żołnierzy, ale także pojawiały się groby członków rodzin wojskowych, a w latach władzy ludowej – zasłużonych działaczy państwowych.
Obok prostych grobów ziemnych z krzyżami pojawiły się murowane pomniki i współczesne grobowce. Regularny układ został zakłócony, nie użytkowana od lat 70. kaplica popadła w ruinę, cmentarz przejęła pod zarząd gmina Lublin. Prace restauratorskie zostały podjęte w latach 2007−2009 z inicjatywy mec. Jerzego Kiełbowicza. Przeprowadzono kapitalny remont kaplicy, konserwację polichromii zdobiących wnętrze oraz detali architektonicznych.
Kwatery wojskowe, główne aleje, zieleń zostały w części uporządkowane. Konieczne jest opracowanie planu rewaloryzacji całego cmentarza wojennego w celu uczytelnienia jego historycznego układu i zabytkowych wartości.
Słowa kluczowe:
cmentarz wojenny, ochrona zabytków, restauracjaBibliografia
Dąbrowski M., Popik L.,1999. Cmentarz wojenny przy ul. Białej w Lublinie. Opracowanie historyczno-przestrzenne, mps w zbiorach WKZ Lublin, s. 3−15.
Google Scholar
R. Róg, Sprawozdanie z przeprowadzonych badań sondażowych, II etap – ściany, sztukaterie, opr. w zbiorach archiwum WKZ w Lublinie.
Google Scholar
Autorzy
Halina Landeckah.landecka@pollub.pl
Wydział Budownictwa i Architektury, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Politechnika Lubelska Polska
Statystyki
Abstract views: 90PDF downloads: 147