Problemy budownictwa wielkopłytowego z lat siedemdziesiątych XX wieku i sposoby ich rozwiązywania na przykładzie działań z Polski i innych krajów europejskich

Michał Dmitruk

m.dmitruk@pollub.pl
Wydział Budownictwa i Architektury, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Politechnika Lubelska (Polska)

Abstrakt

Problem budownictwa wielkopłytowego z lat 70-tych XX wieku zaczyna być zarówno w Polsce jak i w Europie problemem palącym. Kraje Europy Zachodniej, w obawie przed narastającą kryminalizacją i ubożeniem osiedli wielkopłytowych a także ich opuszczaniem przez mieszkańców, już w latach 90-tych XX wieku rozpoczęły kompleksowe zabiegi modernizacyjne, rewitalizacyjne i humanizujące stopniowo degradowaną tkankę miejską. Obecnie w blokach z wielkiej płyty żyje około 10 milionów Polaków, co stanowi ponad 1/4 mieszkańców kraju.

Mimo podjętych przez wiele spółdzielni mieszkaniowych działań rewitalizacyjnych, jest to wciąż za mało, aby przywrócić tym budynkom wysoki standard i funkcjonalność, pożądaną przez rosnące wymagania i potrzeby powoli, lecz stopniowo bogacącego się polskiego społeczeństwa. Aby problem wielkiej płyty w Polsce rozwiązać w sposób właściwy, kompletny i trwały, niezbędne jest podjęcie kompleksowych działań skupiających się kolejno na: wczesnym uświadomieniu sobie i zrozumieniu skali problemu, dającym możliwość dokładnego zaplanowania i podjęcia działań naprawczych, aktywizacji i integracji społeczności osiedli wielkopłytowych – zaangażowania ich w procesy rewitalizacyjne a także przygotowania budżetu i uchwał prawnych, dających pole manewru do działań naprawczych oraz podjęcie czynności remontowych, wzorując się na doświadczeniach krajów zachodnich, umiejętnie przenosząc je na rodzimy grunt.


Słowa kluczowe:

wielka płyta, modernizacja, rewitalizacja, humanizacja, prefabrykacja

Basista A., 2001. Betonowe dziedzictwo, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Kraków.
  Google Scholar

Czubaj M., 2005. Polska płotem podzielona, Polityka, nr 30 (2514), s. 4−12.
  Google Scholar

Gronostajska, B., 2010. Zespoły mieszkaniowe z wielkiej płyty w XXI wieku– problemy i perspektywy, Architecturae et Artibus- 2.
  Google Scholar

Hall E.T., 1976. Ukryty wymiar, PIW, Warszawa.
  Google Scholar

Kłopotowski M., 2009. OW-T Betonowy potencjał, Architecturae et Artibus- 2.
  Google Scholar

Mikulec E.,Wybieralski M., 2009. Wielka płyta wytrzyma jeszcze wiele lat, dla portalu gazeta.pl.
  Google Scholar

Ostańska A., 2010. Programy rewitalizacji osiedli z zabudową prefabrykowaną w Europie przyczynkiem do opracowywania programów polskich, Przegląd budowlany 3.
  Google Scholar

Ostańska A., Taczanowska T., 2012. Dokładność realizacji a potrzeba modernizacji budynków wielkopłytowych, Warszawa.
  Google Scholar

Sąsiadek K., 2011. Humanizacja wielkiej płyty, Praca magisterska, Gliwice.
  Google Scholar

Wujek, J., 1986. Mity i utopie architektury XX wieku, Arkady, Warszawa, s. 198.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2015-03-31

Cited By / Share

Dmitruk, M. (2015). Problemy budownictwa wielkopłytowego z lat siedemdziesiątych XX wieku i sposoby ich rozwiązywania na przykładzie działań z Polski i innych krajów europejskich. Teka Komisji Architektury, Urbanistyki I Studiów Krajobrazowych, 11(1), 16–24. https://doi.org/10.35784/teka.349

Autorzy

Michał Dmitruk 
m.dmitruk@pollub.pl
Wydział Budownictwa i Architektury, Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Politechnika Lubelska Polska

Statystyki

Abstract views: 97
PDF downloads: 624