PAMIĘĆ MIEJSCA. ROLA I ZNACZENIE MATERIALNEGO KOMPONENTU W ‚STAWANIU SIĘ’ MIEJSC PAMIĘCI

Grzegorz Rytel


Zakład Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (Polska)
https://orcid.org/0000-0001-8392-7597

Abstrakt

Tekst omawia zagadnienie miejsca pamięci w rozumieniu wprowadzonym przez Pierra Norę, koncentrując się na obiektach architektonicznych stanowiących materialny komponent miejsc pamięci. Część z nich to zespoły architektoniczne lub budynki o ikonicznym charakterze, stanowiące zasadniczy komponent miejsca pamięci. Inna grupa to obiekty o ugruntowanej pozycji w świadomości zbiorowej, które ze względu na zniszczenie materialnego komponentu w wyniku dramatycznych wydarzeń historycznych umocniły swój status miejsca pamięci i zostały odbudowane. Pewną mutację stanowią te przypadki, w których nowa kreacja na miejscu zburzonego obiektu tworzy materialny komponent nowego miejsca pamięci. We wszystkich omawianych przypadkach rygorystyczne przestrzeganie zasad konserwatorskich jak przy obiektach zabytkowych, nie wydaje się mieć pierwszorzędnego znaczenia.


Słowa kluczowe:

Miejsce pamięci, pamięć zbiorowa, upamiętnienie, komponent materialny, architektura

Saryusz-Wolska M., Traba R. (red.), Modi memorandi. Leksykon kultury pamięci, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2014.
  Google Scholar

Tomaszewski A., Polskie miejsca pamięci, [w:] Tomaszewski A., Ku nowej filozofii dziedzictwa, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków 2012.
  Google Scholar

Rożek M., Wawel – święte miejsce Narodu, Dziennik Polski, 17.04.2010.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2018-02-28

Cited By / Share

Rytel, G. (2018). PAMIĘĆ MIEJSCA. ROLA I ZNACZENIE MATERIALNEGO KOMPONENTU W ‚STAWANIU SIĘ’ MIEJSC PAMIĘCI. Ochrona Dziedzictwa Kulturowego, (5), 145–153. https://doi.org/10.35784/odk.866

Autorzy

Grzegorz Rytel 

Zakład Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej Polska
https://orcid.org/0000-0001-8392-7597

dr inż. architekt, adiunkt w Zakładzie Dziedzictwa Architektonicznego i Sztuki na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Główne kierunki zainteresowań badawczych: historia i teoria architektury, architektura obiektów sepulkralno-kommemoratywnych w kontekście kulturowym, historia i ochrona architektury modernistycznej ze szczególnym uwzględnieniem architektury Brazylii i wkładu polskich architektów-emigrantów w jej rozwój.



Statystyki

Abstract views: 269
PDF downloads: 205