O czasopiśmie


                                                                                                                        TECHNIKA LOTNICZA I ASTRONAUTYCZNA

Częstotliwość publikowania: kwartalnik

Rok wydania pierwszego numeru: 1932 i 2022 (po wznowieniu)

Lata działalności: 1932–1991, wznowiony w 2022

ISSN: 2720-4340 (print), 2957-1049 (on-line)

Wydawca: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich – SIMP (do 1991 r.), Politechnika Lubelska

Dziedziny: technika lotnicza i astronautyczna, mechanika, maszyny przepływowe, automatyka, materiałoznawstwo, techniki przetwarzania, elektronika, informatyka, medycyna lotnicza

Język: polski, angielski

Typ recenzji: podwójnie ślepa (double-blind peer review)

Licencja: Creative Commons – Uznanie Autorstwa – CC BY 4.0 Int. (do 2023 r. włącznie – CC BY-SA)

Polityka samoarchiwizacji: czasopismo zezwala autorowi na publikację postprintów i wersji wydawniczych artykułów

 

                                                                                                              Informacje szczegółowe

Czasopismo „Technika Lotnicza i Astronautyczna”  (TLiA) ukazywało się z przerwami jako miesięcznik w latach 1932-1993. Politechnika Lubelska uzyskała prawa wydawnicze do czasopisma w 2016 roku, a w 2022 roku pojawiło się pierwsze wznowione wydanie w formie kwartalnika. „Technika Lotnicza” jest recenzowanym czasopismem popularno-naukowym o tematyce multidyscyplinarnej, publikującym w języku polskim. Prezentowane w nim artykuły opisują zagadnienia z zakresu techniki lotniczej oraz astronautycznej, przy czym szczególny nacisk kładziony jest na polskie osiągnięcia w zakresie przemysłu lotniczego, badań i rozwoju, nowych konstrukcji i patentów lotniczych, a także osiągnięcia będące wynikiem projektów badawczych. Redakcja czasopisma mieści się na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej. Autorami są pracownicy naukowo-dydaktyczni i techniczni uczelni i instytutów badawczych (m.in. z Katedry Inżynieryjnej Przemysłu PL), a także inne osoby zainteresowane i praktykujące w branży techniki lotniczej. W gronie recenzentów znaleźli się profesorowie i doktorzy nauk związani merytorycznie z tematyką czasopisma.

Do publikowania w czasopiśmie zapraszamy ludzi nauki, przedstawicieli przemysłu, studentów, a także entuzjastów techniki lotniczej.

Informacje dla autorów zainteresowanych publikowaniem w „Technice Lotniczej” znajdują się w Wytycznych dla autorów.

Redakcja TLiA nie pobiera opłat za zgłaszanie ani publikowanie tekstów, udostępniając je w formule otwartego dostępu (open access), na licencji Creative Commons – Uznanie Autorstwa (CC BY 4.0 Int.). Artykuły opublikowane przed 2024 r. są udostępniane na licencji CC BY-SA.

Czasopismo TLiA jest zobowiązane postępować zgodnie z Zasadami etycznymi opisanymi w wytycznych Komisji ds. Etyki Publikacyjnej (COPE). Wszystkie nadsyłane prace są weryfikowane przez redakcję w programie iThenticate (Crossref Similiarity Check) w celu zapobiegania publikacji plagiatów i autoplagiatów.

                                                                                                              Cel i zakres tematyczny czasopisma

Celem czasopisma jest popularyzacja techniki lotniczej w środowisku akademickim, przemysłowym, a także wśród entuzjastów lotnictwa. W szczególności czasopismo ma za zadanie:

  • prezentowanie wyników badań, patentów lotniczych, nowych konstrukcji lotniczych;
  • umożliwianie młodym autorom (studentom) upublicznianie własnych osiągnięć z zakresu techniki lotniczej i astronautycznej;
  • przekazywanie najnowszej wiedzy z zakresu techniki lotniczej i astronautycznej;
  • pełnienie roli ambasadora polskich osiągnięć w zakresie techniki lotniczej i astronautycznej.

 

                                                                                                              Historia czasopisma

Czasopismo powstało w 1932 r. pt. „Techniczne Nowości Lotnicze” pod red. Mirosława Teraszkiewicza jako miesięcznik wydawany przez Związek Polskich Inżynierów Lotniczych. W 1938 r. tytuł periodyku został zmieniony na „Technika Lotnicza”. W 1946 r. czasopismo zostało wznowione, pojawiając się na przestrzeni następnych 50 lat w niejednolitej częstotliwości jako kwartalnik, dwumiesięcznik lub miesięcznik. Kolejne zmiany tytułu nastąpiły w 1966 r. – „Technika Lotnicza i Astronautyczna”, a następnie w  1991 r. – „Aero: Technika Lotnicza” (wydawana do 1993 r.).

W 2016 r. Politechnika Lubelska została wydawcą czasopisma, a w 2022 r. nabyła prawa autorskie do publikowania jego numerów archiwalnych, będące w posiadaniu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP). Pierwsze numery czasopisma wznowionego po 30-letniej przerwie zaczęły ukazywać się w formie kwartalnika, w wersji drukowanej i elektronicznej.

Numery archiwalne „Techniki Lotniczej”, pochodzące z lat 1948-1993, zostały opracowane i zamieszczone w Archiwum na platformie LUT PH w ramach projektu pt. „Digitalizacja czasopisma «Technika Lotnicza i Astronautyczna»” (2022–2024), w obrębie programu Ministra Edukacji i Nauki pt. „Społeczna odpowiedzialność nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych” (Umowa nr SONB/SP/548651/2022).