O czasopiśmie


 

TEKA KOMISJI ARCHITEKTURY, URBANISTYKI I STUDIÓW KRAJOBRAZOWYCH 

 

Częstotliwość publikowania: rocznik (4 tomy publikowane razem pod koniec każdego roku)

Rok powstania: 2005

ISSN: 1895-3980 (print), 2957-1057 (on-line)

Wydawca: 

  1. Polska Akademia Nauk Oddział w Lublinie
  2. Politechnika Lubelska

Dziedziny: architektura i urbanistyka, architektura krajobrazu i planowanie przestrzenne

Język: angielski, polski

Typ recenzji: podwójnie ślepa (double-blind peer review)

Licencja: Creative Commons – Uznanie Autorstwa – CC BY 4.0 Int. (do 2023 r. włącznie – CC BY-SA)

Polityka samoarchiwizacji: czasopismo zezwala autorowi na publikację postprintów i wersji wydawniczych artykułów

Liczba punktów na liście MNiSW: 20

Indeksacja: POL-Index, BazTech

 

Informacje szczegółowe

 

Czasopismo „Teka Komisji Architektury, Urbanistyki i Studiów Krajobrazowych” wydawane jest od 2005 roku. Jego powstanie wiąże się z działalnością Polskiej Akademii Nauk Oddziału w Lublinie oraz otwarciem kierunku architektura i urbanistyka na Politechnice Lubelskiej (w roku 2004). Pierwsze numery czasopisma publikowały artykuły dotyczące historii architektury oraz tożsamości regionalnej Lubelszczyzny. Od 2015 roku tematyka artykułów została poszerzona o zagadnienia dotyczące regionów całej Polski, a od 2018 roku Ukrainy, Białorusi, Szwecji, Finlandii, a także Peru (Ameryka Południowa).

Obecnie prezentowane artykuły dotyczą nowatorskich metod tworzenia zrównoważonej przestrzeni zabudowanej, ochrony walorów przestrzennych, kulturowych i historycznych, a także zagadnień architektury krajobrazu, m.in. założeń parkowych i ogrodowych, związanych z zabytkami architektury. W tekstach obecna jest również tematyka projektowania przestrzeni publicznej oraz architektury uwzględniającej potrzeby osób niepełnosprawnych.

W czasopiśmie są przedstawiane wyniki badań pracowników Polskiej Akademii Nauk oraz współpracujących z nią ośrodków akademickich, m.in. Politechnik: Lubelskiej, Wrocławskiej, Krakowskiej, Poznańskiej oraz Białostockiej. W gronie autorów znajdują się również praktykujący projektanci dzielący się wieloletnim doświadczeniem w pracy zawodowej.

Wszystkie numery „Teki” znajdują się w Archiwum. Częstotliwość publikowania rocznika to cztery tomy wydawane razem pod koniec każdego roku (z osobną paginacją).

Redakcja „Teki” nie pobiera opłat za zgłaszanie ani publikowanie tekstów, udostępniając je w formule otwartego dostępu (open access), na licencji Creative Commons – Uznanie Autorstwa (CC BY 4.0 Int.). Artykuły opublikowane przed 2024 r. są udostępniane na licencji CC BY-SA.

Czasopismo otrzymało finansowanie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych” w latach 2019-2020.

mnisw.jpg

Wszystkie artykuły naukowe nadesłane do „Teki” muszą być tekstami oryginalnymi, wcześniej niepublikowanymi ani nie rozpatrywanymi obecnie przez inne czasopisma. Autor jest zobowiązany zapoznać się i postępować zgodnie z Wytycznymi dla autorów. „Teka” zezwala autorom na zachowanie ich praw autorskich bez żadnych ograniczeń i zatrzymanie praw autorskich bez żadnych ograniczeń.

Tekst przyjęty przez redakcję zostaje oceniony przez dwóch niezależnych recenzentów spoza uczelni autora, w procesie podwójnie ślepej recenzji (double-blind peer review). Recenzentami są specjaliści z ośrodków naukowych z Polski, Ukrainy i Szwecji, odpowiedzialni za wysoki poziom merytoryczny artykułów, zobowiązani do postępowania zgodnie z Wytycznymi dla recenzentów.

Nadsyłane prace są weryfikowane przez redakcję w programie iThenticate (Crossref Similarity Check) w celu zapobiegania publikacji plagiatów i autoplagiatów.

Wszystkie osoby biorące udział w procesie redakcyjnym (autorzy, redaktorzy, recenzenci) są zobowiązane postępować zgodnie z Zasadami etycznymi opisanymi w oparciu o wytyczne Komisji ds. Etyki Publikacyjnej (COPE).

Do publikowania w czasopiśmie „Teka” zapraszamy badaczy z ośrodków naukowych, a także szerokie grono praktyków pragnących upowszechniać swoje doświadczenia i wyniki badań w dziedzinie architektury i urbanistyki.

informacja testowa