Modernizacja przestrzeni publicznych w problematycznych dzielnicach mieszkaniowych na przykładzie wybranych projektów i realizacji w dzielnicy Bronowice w Lublinie
Kamila Boguszewska
Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska (Polska)
Natalia Przesmycka
Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska (Polska)
Abstrakt
Tatary i Bronowice uchodzą za najbardziej niebezpieczne i problematyczne dzielnice Lublina. Problemy pogłębia zmieniająca się struktura wiekowa mieszkańców osiedla – „starzenie się”, oraz duży odsetek osób niepracujących, spowodowany upadkiem przemysłu w Lublinie po 1989 roku (URSUS), który był głównym sektorem zatrudnienia dla mieszkańców tych dzielnic. Oprócz problemów typowych dla wszystkich osiedli z epoki PRL np. braku miejsc parkingowych, dochodzi wandalizm, alkoholizm i niski status materialny mieszkańców.
Rozwój dzielnicy Tatary po II wojnie światowej wiązał się z dzielnicą przemysłową (wśród zakładów przemysłowych największym pracodawcą była powstała w 1951 roku Fabryka Samochodów Ciężarowych, funkcjonowała rzeźnia, obecnie – zakłady mięsne.
Osiedla powstające w ramach dzielnicy Tatary w latach 1950−1972 (ZOR Tatary oraz Motor) i Bronowic (ZOR Bronowice I 1954−1956 i Bronowice II i III 1956−1969), cechował duży udział terenów zielonych i stref rekreacyjnych dedykowanych różnym użytkownikom. Po kilkudziesięciu latach braku inwestowania i przy zmieniającym się stylu życia oraz potrzebach użytkowników, przestrzenie te należą do najbardziej zaniedbanych w Lublinie. Na bieżąco podejmowane są prace związane z poprawą infrastruktury na osiedlach: wymiana oświetlenia, chodników itd. Rady dzielnic intensywnie pracują nad pozyskiwaniem środków na realizacje najbardziej palących potrzeb, jednak nie zawsze są one przemyślane i zaprojektowane w odpowiedni sposób. Problemem jest brak wzorców i powielanie schematów funkcjonalnych i estetycznych, nie zawsze adekwatnych do danego miejsca.
Modernizacja przestrzeni publicznych jest jednym z elementów procesów rewitalizacyjnych, w których zaangażowanie przyszłych użytkowników jest elementem koniecznym już na etapie projektu. Dobre przestrzenie publiczne podnoszą poczucie bezpieczeństwa, komfortu zamieszkania, a nawet przyczyniają się do wzrostu cen nieruchomości. Artykuł przedstawia problematykę związaną z projektowaniem, realizacją i funkcjonowaniem wybranych przestrzeni publicznych na Tatarach i Bronowicach, w których ważnym elementem była partycypacja społeczna. Artykuł przedstawia problematykę związaną z projektowaniem, realizacją i funkcjonowaniem wybranych przestrzeni publicznych na Bronowicach, w których ważnym elementem była partycypacja społeczna.
Słowa kluczowe:
Bronowice, rewitalizacja przestrzeni publicznych, osiedla LublinaBibliografia
Budownictwo i Architektura w Polsce 1945−1966, Praca Zbiorowa pod red. Prof. Dr J. Zachwatowicza, Wyd. Interpress Warszawa 1968, s. 43.
Google Scholar
Kot N., Zieleń lubelskich Bronowic – tradycja miejsca w kontekście współczesnych przekształceń, Architectus 2017 3 (51), s. 65−77.
Google Scholar
Kurier Lubelski, 7−8 IV, 1957, R 1, nr 13.
Google Scholar
Kurzątkowski M., Lublin trzech pokoleń, s. 11.
Google Scholar
N. Przesmycka, Lublin. Przeobrażania Urbanistyczne 1815−1939, Lublin 2012.
Google Scholar
Studziński J., Zakłady mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz, w: Czerepińska J., Michalska G., Studziński J., Katalog architektury przemysłowej w Lublinie, t. I, cz. I, s. 68.
Google Scholar
Uchwała nr 735/XXIX/2017 Rady Miasta Lublin z dnia 27 kwietnia 2017 r.
Google Scholar
Studziński J., Zakłady mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz, [w:] Czerepińska J., Michalska G., Studziński J., Katalog architektury przemysłowej w Lublinie, t. I, cz. I, s. 68.
Google Scholar
Projekty budowlane skwerów ks. Jerzego Popiełuszki, Matki Boskiej Fatimskiej, Kardynała St. Wyszyńskiego, Jana Pawła II. Zespół autorski: dr hab. inż. arch. Elżbieta Przesmycka, dr inż. arch. Natalia Przesmycka, mgr inż. arch. kraj. Kamila Boguszewska, mgr inż. arch. Edward Koziołek, Lublin 2010.
Google Scholar
Autorzy
Kamila BoguszewskaKatedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska Polska
Autorzy
Natalia PrzesmyckaKatedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska Polska
Statystyki
Abstract views: 146PDF downloads: 113