Ogrody lecznicze jako forma wspomagania terapii

Michał Dmitruk

m.dmitruk@pollub.pl
Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska (Polska)

Abstrakt

Bliskość natury zawsze wywierała pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i jego dobre samopoczucie. Od czasów rewolucji neolitycznej, zapoczątkowanej 10000 lat przed naszą erą i rozpoczęcia procesu przechodzenia z łowiectwa i zbieractwa do osiadłego trybu życia, świętym ogrodom, gajom czy formacjom skalnym zaczęto przypisywać mistyczną moc. W średniowieczu, stałymi elementami zespołów klasztornych były ogrody. Zarówno te ziołowe o funkcji czysto pragmatycznej – leczniczej, jak i ogrody rekreacyjne i wypoczynkowe – jako miejsce sprzyjające kontemplacji i zadumie. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym, obecność ogrodów w przestrzeni osadniczej człowieka stała się trwałym elementem krajobrazu. Zauważono ich dobroczynny wpływ na psychikę i stan zdrowia człowieka, jak i doceniono walory czysto estetyczne.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technik medycznych, uzdrawiająca rola ogrodów została zmarginalizowana, bądź zupełnie pominięta. Skupiono się na czysto fizjologicznych efektach terapii a niezwykle istotny aspekt psychologii w przebiegu leczenia uznano za drugorzędny. Obecnie wiemy, że stan psychiczny pacjenta ma niejednokrotnie kluczowy wpływ proces zdrowienia. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Kanadzie, jak i w niektórych krajach Europy Zachodniej ogród jest nieodłącznym elementem planu budynków służby zdrowia. Służy on nie pracownikom, ale przede wszystkim pacjentom, w celach wypoczynkowych i relaksacyjnych co ma wymierne przełożenie na proces rekonwalescencji. Zaplanowany jest w sposób pomagający wyzbyć się stresu i obciążeń psychicznych związanych z chorobą, dający poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

W Polsce ogrody lecznicze, towarzyszące budynkom szpitali czy przychodni nie są uważane za niezbędny element ich architektury, a zasady kompozycyjne takiej przestrzeni nie są dla wszystkich projektantów znane, bądź czytelne. Pojawia się więc konieczność edukacji społecznej, a wśród architektów pojawienia się trendu, skupionego na umiejscawianiu takich przestrzeni w towarzystwie budynków opieki medycznej i traktowaniu ich jako element nieodzowny. Korzyści zdrowotne dla pacjenta z takich udogodnień jakimi są ogrody lecznicze są niewspółmierne do kosztów ekonomicznych. A przecież to zdrowie jest najcenniejsze.


Słowa kluczowe:

przestrzeń publiczna, projektowanie zieleni, ogród leczniczy, stres, leczenie, zdrowie rehabilitacja

Cooper M., 1999. Historical and cultural perspective on healing gardens. John Wiley & Sons, Nowy Jork.
  Google Scholar

Gesler W., 1998. Putting health into place: landscape, identity and well-being, Syracuse, Syracuse University Press.
  Google Scholar

Hensel W., Tabaczyński S., 1978. Rewolucja neolityczna i jej znaczenie dla rozwoju kultury europejskiej. Zakład Narodowy im. Osolińskich, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk.
  Google Scholar

Latkowska M.,2008. Hortiterapia – rehabilitacja i terapia przez pracę w ogrodzie. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych.
  Google Scholar

Kaplan S., 1995. The Restorative Benefits of nature: Toward an Integrative framework, Journal of Environmental Psychology.
DOI: https://doi.org/10.1016/0272-4944(95)90001-2   Google Scholar

Rybczyński W., 1999. A Clearing in the Distance: Frederick Law Olmsted and North America in the Nineteenth Century. Nowy Jork.
  Google Scholar

Stigsdotter U. i Grahn P., 2002. What makes a garden a healing garden? Journal of Therapeutic Horticulture
  Google Scholar

Szolginia W., 1992. Architektura: Sigma NOT, Warszawa.
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2015-06-30

Cited By / Share

Dmitruk, M. (2015). Ogrody lecznicze jako forma wspomagania terapii. Teka Komisji Architektury, Urbanistyki I Studiów Krajobrazowych, 11(2), 15–21. https://doi.org/10.35784/teka.543

Autorzy

Michał Dmitruk 
m.dmitruk@pollub.pl
Katedra Architektury, Urbanistyki i Planowania Przestrzennego, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska Polska

Statystyki

Abstract views: 346
PDF downloads: 281