Naturalne przewietrzanie i komfort termiczny w budynkach użyteczności publicznej
Joanna Pieczara
Wydział Architektury, Politechnika Warszawska (Polska)
Abstrakt
System wentylacji ma wpływ zarówno na występującą w budynku jakość powietrza, jak i na panujący w nim komfort termiczny. Jakość powietrza i klimat wewnętrzny oddziaływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników budynków. Użytkownicy preferują budynki przewietrzane w sposób naturalny. Koszty eksploatacji takich budynków są niższe niż budynków przewietrzanych mechanicznie, jednak ich koszty inwestycyjne mogą być większe. Budynki użyteczności publicznej mogą być przewietrzane w sposób naturalny, jednak związane jest to z wieloma ograniczeniami. Podstawową zasadą stosowaną w budynkach przewietrzanych naturalnie jest ograniczenie w nich zysków ciepła i występujących w powietrzu szkodliwych substancji oraz stosowanie materiałów i konstrukcji o dużej pojemności cieplnej i higroskopijnych.
W budynkach przewietrzanych naturalnie, nie zawsze jest możliwe zachowanie stałej temperatury i innych parametrów powietrza, dlatego raczej nie jest możliwe stosowanie jej w budynkach i jego częściach, w których parametry te muszą być zachowane w sposób ciągły. Przewietrzanie naturalne wymaga zastosowania tzn. „adaptacyjnego modelu komfortu termicznego”, który uwzględnia warunki panujące na zewnątrz i adaptację użytkowników. W klimacie umiarkowanym systemy wentylacji w budynkach efektywnych energetycznie, muszą pracować, co najmniej w trzech scenariuszach: wiosenno-jesiennym, zimowym i letnim. Systemy wentylacji naturalnej najlepiej funkcjonują w okresach przejściowych. Rozwiązania stosowane zimą, muszą uwzględniać ryzyko strat ciepła powodowanych przez nawiewane zimne powietrze. Natomiast latem problemem może być zapewnienie ciągłości działania systemu wentylacji naturalnej i ochrony budynku przed przegrzewaniem się. Ze scenariuszem letnim związane są systemy nocnego chłodzenia, których skuteczność zależy od ograniczenia zysków ciepła występujących w budynku, jego pojemności cieplnej oraz temperatury nocnego powietrza. Budynek przewietrzany naturalnie wymaga zastosowania rozwiązań przestrzennych, konstrukcyjnych i funkcjonalnych, które nie mogą pozostawać jedynie w gestii projektanta jednej branży. Dlatego ich projekt wymaga projektowania zintegrowanego, w którym będą brali udział projektanci wielu branż już od fazy wstępnej koncepcji. To wymaganie wraz z innymi ograniczeniami i wyższymi kosztami inwestycyjnymi powoduje, że inwestorzy często decydują się jednak na systemy mechaniczne lub hybrydowe.
Słowa kluczowe:
system wentylacji naturalnej, komfort termiczny, budynki użyteczności publicznej, efektywność energetyczna, chłodzenie nocne, scenariusze działania wentylacji, pojemność cieplna budynkuBibliografia
Passe U., Battaglia F. Designing Spaces for Natural Ventilation An Architect’s Guide, Taylor &Francis, New York 2015.
DOI: https://doi.org/10.4324/9780203583470
Google Scholar
Hegger, Fuchs, Stark, Zeumer, Energy Manual – Sustanable Architecture, Birkhauser Verlag AG, Basel, Boston, Berlin 2008.
DOI: https://doi.org/10.11129/detail.9783034614542
Google Scholar
Wood A., Salib R., Natural Ventilation in High-Rise Office Buildings, CTBUH Technical Guide, Routledge, New York, London 2013.
DOI: https://doi.org/10.4324/9780203720042
Google Scholar
Halliday S., Sustainable Construction, Butterworth-Heinenmann, Oxford Haselbach L 2008.
DOI: https://doi.org/10.4324/9780080557168
Google Scholar
Natural ventilation in non-domestic building CIBSE Application Manual AM10, The Charted Institution of Building Services Engineers, London 2005.
Google Scholar
https://www.iea.org/publications/freepublications/publication/TechnologyRoadmapEnergyEfficientBuildingEnvelopes.pdf z dn.21.02.2015.
Google Scholar
Environmental design CISBE Guide A, The Chartered Institution of Building Services Engine-ers, London 2015
Google Scholar
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)
Google Scholar
http://www.energieagentur.nrw/lueftung dostęp z dn. 25.02.2015.
Google Scholar
https://en.wikipedia.org/wiki/Commerzbank_Tower dostęp z dn.06.04.2016.
Google Scholar
http://cmiserver.mit.edu/natvent/Europe/commerzbank.htm dostęp z dn.06.04.20116.
Google Scholar
http://www.cibsejournal.com/case-studies/leading-man/ dostęp z dn.03.10.2016.
Google Scholar
http://www.haworthtompkins.com/built/proj44/index.html dostęp z dn.07.10.2016.
Google Scholar
Autorzy
Joanna PieczaraWydział Architektury, Politechnika Warszawska Polska
Statystyki
Abstract views: 165PDF downloads: 191