Przebudowa Potsdamer Platz jako przykład współczesnego kształtowania przestrzeni publicznej
Anna Szafranek
a.szafranek@pollub.plKatedra Architektury Współczesnej, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska (Polska)
https://orcid.org/0000-0003-0814-4300
Abstrakt
Celem artykułu jest zaprezentowanie przestrzeni publicznej, jaką jest Potsdamer Platz, wykreowanej w miejscu o charakterze historycznym i symbolicznym dla Berlina. Przestrzeń ta została zaprojektowana zgodnie z aktualną wiedzą budowlaną i wyobraźnią architektów tak by umożliwić realizację potrzeb współczesnego człowieka. Interesujące może być również odniesienie i porównanie wybranych form zaspokajania potrzeb w przestrzeni publicznej miast w przeszłości do prezentowanego w niniejszym artykule ukształtowania Potsdamer Platz oraz jego bezpośredniego otoczenia. Zaprezentowany rys historyczny dotyczy starożytnej agory i średniowiecznego miasta. Tak nieco rozszerzony temat pozwala na pełniejsze uwypuklenie zmian zachodzących w sposobie kształtowania przestrzeni publicznej. Można się również pokusić o poszukiwanie odpowiedzi na w sposób naturalny nasuwające się pytanie o kierunki zmian w przestrzeni publicznej w przyszłości.
Instytucje finansujące
Słowa kluczowe:
przestrzeń publiczna, Berlin: Potsdamer Platz – Sony Center-Kulturforum, zaspokajanie potrzeb człowieka w przestrzeni publicznej, agora i rynek średniowiecznyBibliografia
Jałowiecki, B., Szczepański M., Miasto i przestrzeń w perspektywie socjologicznej. Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR , Warszawa 2010.
Google Scholar
Maslow A.H., Motywacja i osobowość , Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.
Google Scholar
Maslow A.H., W stronę psychologii istnienia Wydawnictwo „Rebis”, Poznań 2004.
Google Scholar
Sennet R, Ciało i kamień, 1996, Wydawnictwo ”Marabut”, Gdańsk 1996.
Google Scholar
Sujak E. , ABC psychologii komunikacji, Wydawnictwo WAM, Kraków 2009.
Google Scholar
Wallis A. Socjologia przestrzeni, Niezależna Oficyna Wydawnicza 1990, Warszawa.
Google Scholar
Whyte W.H. , The Social Life of Small Urban Space, a film by William H. Whyte. Produced by The Municipal Art Society of New York 1979.
Google Scholar
Wiesiołowski J., Socjotopografia późnośredniowiecznego Poznania. Wydawnictwo Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Poznań 1997.
Google Scholar
Autorzy
Anna Szafraneka.szafranek@pollub.pl
Katedra Architektury Współczesnej, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Lubelska Polska
https://orcid.org/0000-0003-0814-4300
Statystyki
Abstract views: 214PDF downloads: 182