Rehabilitacja zabytków architektonicznych, na przykładzie adaptowanych obiektów folwarcznych do celów kulturalnych i socjalnych w Brzegu Dolnym

Małgorzata Doroz-Turek


Katedra Architektury i Urbanistyki, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Świętokrzyska (Polska)

Abstrakt

Tematem artykułu jest rehabilitacja zabytków przeznaczonych do adaptacji na nową funkcję, odmienną od pierwotnego użytkowania. W przypadku adaptacji starych budynków, zabytków architektury, jest ona „dokonywana przeważnie w ramach kompleksowych działań konserwatorsko-restauracyjnych”, a rehabilitacja związana jest z gruntownym remontem zazwyczaj tymczasowo użytkowanych, albo opuszczonych i zaniedbanych obiektów, w dostatecznym lub bardzo złym stanie technicznym.

Autorka ukazuje rehabilitację i adaptację, jako działania konserwatorskie, w których ogromną rolę, oprócz projektowych, odgrywają działania inżynierskie mające na celu poprawę stanu obiektu zabytkowego, ale z zachowaniem głównych zasad konserwatorskich.

Artykuł o rehabilitacji poświęcono głównie budynkowi Gołębnik z wieżą, składającemu się na dawny Folwark założenia pałacowego w Brzegu Dolnym, przy projekcie którego udział brała autorka.


Słowa kluczowe:

architektura, rehabilitacja, zabytek, rewaloryzacja, adaptacja

Chmielewska M., Żerelik R., 1989, Brzeg Dolny, Wrocław.
  Google Scholar

Czyżniewska L., 2009,Uwagi dotyczące problemów adaptacji obiektów zabytkowych do współczesnych funkcji, [w:] Adaptacja obiektów zabytkowych do współczesnych funkcji użytkowych, praca zbiorowa pod red. Bogusława Szmygina, Warszawa-Lublin, s. 19−28.
  Google Scholar

Kadłuczka A., 1999, Konserwacja zabytków i architektoniczne projektowanie konserwatorskie, Kraków.
  Google Scholar

Kadłuczka A., 2000, Ochrona zabytków architektury. Zarys doktryn i teorii, t. 1, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków, Kraków.
  Google Scholar

Kaszuba E., Ziątkowski L., 1998, Historia Brzegu Dolnego, Brzeg Dolny, Wrocław.
  Google Scholar

Kozioł I., Załęski J., 1992, Miasto i gmina Brzeg Dolny. Monografia krajoznawcza, Zeszyt 14, Wrocław.
  Google Scholar

Szmelter I. M., 2006, Współczesna teoria konserwacji i restauracji dóbr kultury. Zarys zagadnień, [w:] Ochrona Zabytków, nr 2, s. 5−38.
  Google Scholar

Projekt budowlany i wykonawczy, Rewitalizacja i adaptacja zabudowań dawnego folwarku (gołębnik) z przeznaczeniem na działalność Dolnobrzeskiego Ośrodka Kultury, główny projektant mgr inż. arch. Jacek Miller, 2011.
  Google Scholar

Tajchman J., 2001, Adaptacja zabytków architektury w świetle współczesnej teorii ochrony i konserwacji dóbr kultury, [w:] Konserwacja, wzmacnianie i modernizacja budowlanych obiektów historycznych i współczesnych, Konferencja Naukowo-Techniczna, Kielce, s. 131−142.
  Google Scholar

Wrabec H. i J., 1998, Zespół pałacowe-parkowy w Brzegu Dolnym (opinia naukowa), Wrocław.
  Google Scholar

http://krasuski.com/o_rehabilitacji.html
  Google Scholar

http://www.palaceslaska.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=2025:radoszowy&catid=26:r&Itemid=59
  Google Scholar

Pobierz


Opublikowane
2016-06-30

Cited By / Share

Doroz-Turek, M. (2016). Rehabilitacja zabytków architektonicznych, na przykładzie adaptowanych obiektów folwarcznych do celów kulturalnych i socjalnych w Brzegu Dolnym. Teka Komisji Architektury, Urbanistyki I Studiów Krajobrazowych, 12(2), 50–62. https://doi.org/10.35784/teka.805

Autorzy

Małgorzata Doroz-Turek 

Katedra Architektury i Urbanistyki, Wydział Budownictwa i Architektury, Politechnika Świętokrzyska Polska

Statystyki

Abstract views: 126
PDF downloads: 194