Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.
Badania nad kształtem przestrzennym zdrojowisk leżą w polu zainteresowań zarówno architektów, urbanistów jak i geografów, w pracach badawczych obserwuje się powiązanie roli uzdrowisk z procesem rozwoju gospodarczego regionu i miejscowości, głównie w dziedzinie turystyki.
Powszechnie uważa się że uzdrowiska są założeniami, w których realizowane są różne potrzeby zdrowotne człowieka, takie jak: zapewnienie warunków przywrócenia kondycji fizycznej i psychicznej po wypadkach i leczeniu szpitalnym, podtrzymanie aktualnego stanu zdrowia w chorobach przewlekłych, profilaktyka badań podnosząca odporność, zapobieganie chorobom cywilizacyjnym i łagodzeniu skutków. Uzdrowiska mają również na celu propagowanie i szerzenie edukacji pozazdrowotnej.
Uzdrowiska są założeniami urbanistycznymi, których kształt przestrzenny wynika z jego funkcji i jest efektem wielowiekowych formowań tych układów, przy czym sytuowane są w miejscach występowania naturalnych czynników leczniczych takich jak: naturalne surowce (wody mineralne, peleoidy lecznicze: abiolity- sapropele, gytie, osady morskie, osady źródlane, glinki i biolity – torfy i muły borowinowe) i w miejscu występowania takich czynników środowiskowych jak: środowisko przyrodnicze, klimat, lesistość terenu, morze, krajobraz, środowisko kulturowe regionu i miejscowości uzdrowiskowej, układ przestrzenny i formy architektoniczne.
Oprócz zasadniczej funkcji jaką pełnią są to na ogół bardzo ciekawe założenia architektoniczno-urbanistyczne, które zostały omówione na przykładzie miejscowości Krynica Zdrój.
Geppert W. Domy wypoczynkowe. Architektura 3 (1964) 103–105.
Google Scholar
Gliszczyński M. Sanatorium budowlanych w Krynicy. Architektura 2 (1973) 73–77.
Google Scholar
Gliszczyński M. Uzdrowiska Polskie. Architektura 7 (1970) 223–233.
Google Scholar
Madeyski A. Wymagania balneotechniczne przy projektowaniu uzdrowisk. Architektura 7 (1970) 219–220.
Google Scholar
Piotrowska H., Gliszczyński M. Projektowanie i realizacja obiektów uzdrowiskowych w Polsce. Architektura 7 (1970) 220–222.
Google Scholar
Spyt S. Nowa Pijalnia Wód Mineralnych w Krynicy. Architektura 2 (1973) 78–81.
Google Scholar
Szymsiak Z. Zespół sanatorium wojskowego w Krynicy. Architektura 10 (1968) 391–394.
Google Scholar
Świątkowski W. Dzielnica uzdrowiskowa na Górze Parkowej w Krynicy. Architektura 8 (1967) 308–313.
Google Scholar
Chrzanowski T. Krynica. Wydawnictwo „Sport i Turystyka”, Warszawa 1980.
Google Scholar
Węcławowicz-Bilska E. Zdrojowiska w strefie wpływu dużego miasta i aglomeracji - zagadnienia programowo przestrzenne. Politechnika Krakowska, Kraków 1998.
Google Scholar
Węcławowicz-Bilska E. Historyczne założenia zdrojowisk w kształtowaniu współczesnych ośrodków balneologicznych w Polsce. Politechnika Krakowska, Kraków 1990.
Google Scholar
Materiały i Sprawozdania konserwatorskie województwa krakowskiego, Zespół dokumentacji zabytków, Kraków 1974.
Google Scholar
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.