Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.
W artykule przedstawiono dość nietypowy obiekt zabytkowy jakim jest zespół piwnic ziemnych w Pierzchnicy. Jest to kompleks 82 piwnic zlokalizowanych na Górze Piwnicznej. Takie zgrupowanie tego typu obiektów w jednym miejscu stanowi ewenement w skali kraju. W artykule szczegółowo przedstawiono architekturę, konstrukcję i stan techniczny piwnic. Zamieszczono aktualną inwentaryzację obiektu z roku 2013, porównując ją z wynikami prac przeprowadzonych przez autora w 1997 roku. Przedstawiono także ogólne założenia koncepcji adaptacji piwnic w aspekcie możliwości rozwoju regionu pierzchnickiego, ktorego charakter jest typowo rolniczy.
Mayer von Heldensfeld A. Mapa Galicji Zachodniej z lat 1801-1804 (Carte von West-Gallizien), Wiedeń, 1808.
Google Scholar
Kalina D., Mirowski R., Strojny W. Pierzchnica i okolice, P.U.H.P. Graf-Us Grzegorz Kraska, Kielce-Pierzchnica 2010.
Google Scholar
Paprocki B., Wojtasik Z. Zespół piwnic na Górze Piwnicznej, Karta Ewidencyjna Zabytków Architektury i Budownictwa, Ośrodek Dokumentacji Zabytków w Warszawie, Warszawa 1989.
Google Scholar
Topograficzna Karta Królestwa Polskiego, skala 1:126 000, 1839.
Google Scholar
Mapa topograficzna Królestwa Galicji i Lodomerii (Originalaufnahme des Königreiches Galizien und Lodomerien), skala 1:28 800, 1779-1783.
Google Scholar
Kossakowski P. Zespół zabytkowych piwnic w Pierzchnicy, Zeszyty Naukowe Politechniki Świętokrzyskiej. Seria Budownictwo, 38 (1999), 61-68.
Google Scholar
Kossakowski P. Inwentaryzacja zespołu zabytkowych piwnic w Pierzchnicy, Kielce 2013.
Google Scholar
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.