Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.
Praca niniejsza stanowi kontynuację badań nad betonem wykonanym z użyciem kruszywa uzyskanego z odpadów ceramiki sanitarnej. Wcześniejsze badania dowiodły wysokiej wytrzymałości tego betonu i jego odporności na wysokie temperatury. Szukając optymalnych zastosowań takiego betonu dokonano badań i analiz jego zdolności do akumulacji cieplnej. W pracy zrelacjonowano eksperyment polegający na badaniu zachowania się, podczas studzenia, betonu na kruszywie ceramicznym na tle innych materiałów budowlanych. Na tej podstawie oraz wykonanych obliczeń oceniono jego zdolność do akumulacji cieplnej. Stwierdzono, że beton wykonany na bazie kruszywa z odpadów ceramiki sanitarnej można rekomendować jako materiał akumulujący ciepło.
Kalinowski E., Termodynamika, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1994.
Google Scholar
Jamroży Z., Beton i jego technologie, Wydawnictwo naukowe PWN Warszawa 2006.
Google Scholar
Halicka A., Zegardło B., Odpady ceramiki sanitarnej jako kruszywo do betonu, Przegląd Budowlany 7-8/2011.
Google Scholar
Ogrodnik P., Zegardło B., Halicka A., Wstępna analiza możliwości zastosowania odpadów ceramiki sanitarnej w funkcji kruszywa do betonów pracujących w warunkach wysokich temperatur, Bezpieczeństwo i technika pożarnicza, (przyjęty do druku).
Google Scholar
Kucharczyk W., Mazurkiewicz A., Żurowski W., Nowoczesne materiały konstrukcyjne - wybrane zagadnienia, Wydawnictwo Politechniki Radomskiej, Radom 2008.
Google Scholar
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Miedzynarodowe.
Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.