Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.
Fenomen miasta polega na tym, że jest ono strukturą wielowarstwową. Mówiąc miasto europejskie, ma się przed oczami jego specyficzną tkankę: kompozycję budynków, ulic i placów. Wyraźne granice między strefą prywatną a publiczną, wzajemne relacje między budynkami, które zawsze są otwarte na przestrzeń publiczną – wszystko to tworzy niepowtarzalną atmosferę dobrze skrojonej struktury. Camillo Sitte patrzył na miasto jak na dzieło sztuki. Twierdził, że sztuka budowania miast polega na artystycznej umiejętności komponowania takich elementów, jak place, ulice i budynki. Gordon Cullen, który w swoich szkicach wyraził artystyczne walory krajobrazu miejskiego, również uważał, że sztuka architektury polega na szukaniu relacji pomiędzy poszczególnymi komponentami. Miasta powinny być piękne, ale muszą też być przyjazne człowiekowi. To w miejskich przestrzeniach publicznych ludzie mogą najpełniej zaspokoić swoje aspiracje i potrzeby związane z komfortem fizycznym i psychicznym. Co więcej, otoczenie innych ludzi daje człowiekowi nieocenioną szansę na nawiązywanie różnorodnych kontaktów społecznych, a także zapewnia mu poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Miasto to nie tylko struktura przestrzenna, ale przede wszystkim ludzie i ich zmieniające się w czasie potrzeby. Aby odpowiadać na potrzeby mieszkańców większych i mniejszych miast, istotne staje się traktowanie organizmu miejskiego jako systemu wielu skomplikowanych układów urbanistycznych i architektonicznych przyjaznych człowiekowi. Wiedza o projektowaniu, w tym metodologia projektowania i związana z nią wiedza systemowa, może pomóc w rozwiązywaniu problemów organizacji przestrzeni współczesnych miast. Ważne jest zatem, aby miasta funkcjonowały jak dobrze zaprojektowany organizm.
Prokopska A. Morphology of the Architectural Achievement. A Methodological Analysis of Selected Morphological Systems of the Natural Architectural Environments. Journal of Transdisciplinary Systems Science 7 (2002).
Google Scholar
Chmielewski J.M. Teoria urbanistyki w projektowaniu i planowaniu miast. Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2001.
Google Scholar
Rossi A. The Architecture of the City. GMIT Press, Cambridge, London 1982.
Google Scholar
Jacobs J. The Death and Life of Great American Cities. Random House, New York 1992.
Google Scholar
Alexander Ch, Język wzorców. Miasta, budynki, konstrukcja. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2008.
Google Scholar
Trancik R. Finding Lost Space. Van Nostrand Reinhold, New York 1986.
Google Scholar
Krier R. Urban Space. Academy editions, London 1979.
Google Scholar
Schneider-Skalska G. Kształtowanie zdrowego środowiska mieszkaniowego. Wybrane zagadnienia. Monografia, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2004.
Google Scholar
Gehl J. Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych. Wydawnictwo RAM, Kraków 2009.
Google Scholar
Cullen G. Obraz miasta. Wydanie skrócone, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Lublin 2011.
Google Scholar
Lynch K. Obraz miasta. Wydawnictwo Archiwolta, Kraków 2011.
Google Scholar
Bauman Z. Konsumowanie życia. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2009.
Google Scholar
Castells M. Społeczeństwo sieci. PWN, Warszawa 2008.
Google Scholar
Martyka A. Dziecko w przestrzeniach miasta. Poszukiwanie rozwiązań architektoniczno-urbanistycznych dla spędzania czasu wolnego. praca doktorska, Politechnika Krakowska, Kraków 2014.
Google Scholar
Virilio P. Desert Screen, The Art of The Engine. wersja PDF, http://fields.eca.ac.uk/deaua/wp-content/uploads/2008/10/virilio.pdf, dostęp 17. 11. 2015.
Google Scholar
Fox M., Kemp M. Interactive Architecture. Princeton Architectural Press, New York, 2009.
Google Scholar
Johan H. Homo ludens. Zabawa jako źródło kultury. Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1985.
Google Scholar
Palej A. Miasta cywilizacji informacyjnej. Poszukiwanie równowagi pomiędzy światem fizycznym a światem wirtualnym. Monografia, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, Kraków 2003.
Google Scholar
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.