Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.
Architektura – jest wydzielaniem przestrzeni, konstruowanym z tworzywa, będącego kompilacją elementów materialnych i niematerialnych. Życie człowieka ma charakter przestrzenny, odbywa się w przestrzeni jego egzystencji: przez niego wytworzonej i zastanej. Człowiek egzystuje w przestrzeni behawioralnej, wśród architektury miasta, która jest swoistym medium – środkiem przekazu informacji składających się sumarycznie na percepcjonowane przez niego treści. Mieszka w przestrzeni realnej i wirtualnej oraz w przestrzeni będącej synergią zbudowaną z obu.
Węzeł – to miejsce spotkań: pasaży, ulic… Konstruowany jako miejsce formalnie i funkcjonalnie ważne: do spotkań w mieście. Ma swoje działanie synergiczne. Budowanie węzłów – to budowanie możliwości do powstawania potencjalnych Miejsc Strategicznej Interwencji. To miejsca: kreowania zdarzeń i swoista furtka do różnorakich doznań, percepcji świata materialnego i wirtualnego oraz fantasmagorii – będących konsekwencja ich wzajemnych relacji. Konstruują je: znaczenie w geografi i miasta, znaczenie użytkowe, uformowanie kubaturowe, wydarzenia historyczne i współcześnie przekazywane informacje.
Miasto, to co prawda duży dom – ale przy założeniu, że węzeł miejski jest projektowany, a nie powstaje przypadkowo, jego wybudowanie – jako obiektu architektonicznego, zespołu takich obiektów bądź założenia urbanistycznego – nie musi być krótsze niż konstruowanie w nim treści.
Rembowska K. Miasto postmodernistyczne. Perspektywy badań geografi cznych. Acta Universitatis Lodziensis, Folia Geografi ca Socio- Oeconomica 0, 2008.
Google Scholar
Be njamin W. Pasaże. Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2005.
Google Scholar
Castells M., The Informational City: Information, Technology, Economic Restructuring and the Urban-Regional Process, Oxford UK, Cambridge, Mas., 1989.
Google Scholar
Zuziak Z.K. Problemy planowania przestrzennego w polskich metropoliach. Kraków 08.09.2016.
Google Scholar
Zuziak Z.K. Strategiczne węzły w przestrzeni przepływów. Czasopismo Techniczne 1-A/2011.
Google Scholar
McLuhan M., Lapham L.H. Understanding Media: The Extensions of Man. Massachusetts Institute of Technology, 1994.
Google Scholar
Sennett R. Ciało i kamień. Człowiek i miasto w cywilizacji Zachodu. Wydawnictwo Marabut, Gdańsk,1996.
Google Scholar
Bollnow O.F. Lived-space. Philosophy Today 5(1) (1961) 31–39.
Google Scholar
Nawrot G. O współczesnych formach zamieszkiwania w mieście. Gliwice, 2015.
Google Scholar
Lynch K. Obraz miasta. Wydawnictwo Archivolta, Kraków, 2011.
Google Scholar
Heidegger M. Bycie i czas. PWN, Warszawa, 2007.
Google Scholar
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 4.0 Międzynarodowe.
Publikowanie artykułów jest możliwe po podpisaniu zgody na przeniesienie licencji na czasopismo.